Subtalamik çekirdek derin beyin uyarılması cerrahisi olmuş parkinson hastalarında farklı uyarımların yürüme üzerindeki etkisinin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective investigation of the effects of different stimulations on gait in patients with parkinson's who had subthalamic nucleus deep brain stimulation surgery
  1. Tez No: 726410
  2. Yazar: ELİF GÖKSU YİĞİT TEKKANAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA NAZLI DURMAZ ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç; bilateral subtalamik çekirdek üzerine uygulanan derin beyin uyarılması ameliyatı olmuş Parkinson hastalarının rutin yürüme analizleri sırasında terapötik pencerede yapılan frekans (düşük-yüksek-çok yüksek) değişikliklerinin yürüyüş semptomlarına etkisinin kantitatif ölçümlerini retrospektif olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem; bilateral subtalamik çekirdek derin beyin uyarılması ameliyatı olan hastalara en iyi motor yanıt alınan mevcut pil ayarında ve 'on' dönemindeyken düşük-yüksek-çok yüksek frekans ayarlarında yürüyüş analizi yapıldı. Analiz sırasında elde edilen veriler bu üç değişkene göre istatiksel olarak değerlendirildi. Bulgular; çalışmaya dahil edilen 20 hastanın yürüyüş analizinin frekanslara göre kadans, hız, adım uzunluğu farkı, fonksiyonel ambulasyon profilleri toplam değerlerinin karşılaştırılması ve frekanslara göre sağ ve sol taraf ölçümlerine ait parametrelerinin karşılaştırılması sonucunda frekanslar arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Sonuç: Subtalamik çekirdeklere uygulanan düşük, yüksek ve çok yüksek frekansın yürüyüş analiz parametreleri üzerinde anlamlı düzeyde etkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
Objective: To retrospectively evaluate the quantitative measures of the effect of frequency (low high-very high) changes in the therapeutic window on gait symptoms during routine gait analysis of Parkinson's patients who had undergone deep brain stimulation surgery on bilateral subthalamic nuclei. Materials and Methods: Gait analysis was performed on patients who had bilateral subthalamic nucleus deep brain stimulation surgery at the current battery setting with the best motor response and at low-high-very high frequency settings at the 'on' period. The data obtained during the analysis were evaluated statistically according to these three variables. Results: As a result of the comparison of the total values of the cadence, speed, stride length difference, functional ambulation profiles of the 20 patients included in the study according to the frequencies, and the comparison of the parameters of the right and left side measurements according to the frequencies, no statistically significant difference was found between the frequencies. Conclusion: Low, high and very high frequencies applied to subthalamic nuclei have no significant effect on gait analysis parameters.