İnflamatuvar barsak sendromunda ırak-4 gen varyantlarının rolü
The role of irak-4 gene variants in inflammatory bowel disease
  1. Tez No: 466661
  2. Yazar: GONCA CANDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ARZU ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Crohn hastalığı ve ülseratif kolit, gastrointestinal sistemde kronik inflamasyon ve hasara neden olan inflamatuvar barsak hastalıklarıdır. İnflamatuvar barsak sendromu (İBS) olan bireylerde intestinal mikrobiyotaya veya çevresel antijenlere karşı aşırı inflamasyon gelişir. Bu anormal immün yanıt, bireyleri İBS'ye yatkın hale getiren doğal ve edinsel bağışıklık mekanizmalarıyla ilişkili alleleri taşıyan bireylerde ortaya çıkar. IRAK-4 proteini, doğal bağışıklık hücrelerinin membranlarında bulunan Toll-like reseptörleri ve interlökin-1 reseptörlerinin antijenlerle uyarılmasıyla inflamasyonu başlatan ve sürdüren sitokinlerin üretildiği yolakta rol alır. Çalışmamızda IRAK-4 rs3794262 ve rs4251481 gen polimorfizmleri incelenerek, bu polimorfizmlerin inflamatuvar barsak sendromuna yatkınlık oluşturup oluşturmadığının araştırılması ve inflamatuvar barsak sendromunda klinik ve prognostik parametrelerle birlikte ele alınarak olası etkilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla 63'ü ülseratif kolit ve 44'ü Crohn olan 107 inflamatuvar barsak sendromu hastası ve 103 sağlıklı kontrolde IRAK-4 gen polimorfizmlerini saptamak için Real-time PCR tekniği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Candan G (2017). The Role of IRAK-4 Gene Variants in Inflammatory Bowel Disease. Istanbul University, Institute of Health Sciences, Molecular Medicine. Master's of Science Thesis. Istanbul. Crohn's disease and ulcerative colitis are inflammatory bowel diseases (IBD) that cause chronic inflammation and damage in the gastrointestinal tract. Patients with IBD develop excessive inflammation against the intestinal microbiota or environmental antigens. This abnormal immune response occurs in individuals have alleles associated with innate and adaptive immune mechanisms that predispose to IBD. IRAK-4 is involved in the pathway produces cytokines that initiate and maintain inflammation through Toll-like receptors and interleukin-1 receptors on the membranes of innate immune cells stimulated with antigens. In this study it is aimed to investigate whether IRAK-4 rs3794262 and rs4251481 polymorphisms predispose to IBD and the possible effects of these polymorphisms by examining these gene polymorphisms with clinic and prognostic parameters of IBD. For this purpose, real-time PCR technique was used to detect IRAK-4 polymorphisms in 107 patients with IBD including 63 ulcerative colitis and 44 Crohn's disease and also 103 healthy controls.