Genelleştirilmiş iki-kapılı, iki-değişkenli kayıpsız merdiven devrelerin tanımlanması
Description of generalized lossless two-ports ladder networks with two- variable
- Tez No: 68846
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZ GENELLEŞTİRİLMİŞ İKİ-KAPILI, İKİ-DEĞİŞKENLİ KAYIPSIZ MERDİVEN DEVRELERİN TANIMLANMASI“ Bu doktora tezinde, saçılma parametreleri yaklaşımına dayanan karma (toplu-dağılmış) elemanlı kayıpsız iki kapılı devrelerin tanımlanması (ve oluşturulması) problemi ele alınmıştır. Seçilen sınırlı devre topolojilerinin sağladığı özellikleri kullanarak, iki kapılıların kayıpsızlık koşulu altında, Temel Denklem Kümesi adı verilen ve kanonik polinomların katsayıları arasındaki ilişkileri belirleyen denklem takımının çözüm şartlan araştırılmıştır. Bu amaçla, ancak 5. dereceye kadar, seçilen karma elemanlı yapıların katsayı çözümleri formülüze (explicit) edilerek bulunabilmiştir. Daha genel ardışıl bağlı karma elemanlı iki kapılı devrelerin oluşturulabilmesi için, Cebirsel Ayrışım Tekniği 'ne dayanan ve 'Genelleştirilmiş Standart Ayrışım Tekniği”adını verdiğimiz nümerik bir çözüm yöntemi önerilmiştir. Böylece literatürde ilk kez olarak, trafo kullanmaksızın band-geçiren karma elemanlı (toplu elemanların, birim elemanlar ile izole edildiği bir konfıgürasyon) devre tasarım yöntemi sunulmaktadır. Ayrıca, literatürde sadece toplu elemanlar kullanılarak gerçekleştirilen empedans uyumlaştırıcı devreleri ve mikrodalga kuvvetlendiricilerine ilaveten, bu tezde aynı iş, yüksek frekanslarda pratik devre gerçeklemesi için daha uygun bir yapı olan olan band-geçiren birim elemanlı merdiven devre (BGBM) kullanarak, ilk defa olarak tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT“ ”In this PhD thesis, the problem of description (and construction) of two-ports with mixed elements based on scattering parameters approach has been studied. By using properties of selected restricted network topologies, under losslessness of the two-ports, the solution of equation set called 'Fundamental Equation Set (FES)', determining the coefficient relation of canonical polynomials has been investigated. For this purpose, the coefficient solutions of up to 5. degree of selected mixed elements structure have been obtained explicitly. A numerical solution method based on algebrical decomposition technique that we call as Generalized Standart Decomposition Technique (GSDT) has been proposed to contruct more generalized cascaded two-ports with mixed elements. So, for the first time in the literature, the numerical design method of transformerless band-pass network with mixed elements ( the configuration with lumped elements isolated by UEs) has been presented. In addition to the impedance matching networks and microwave amplifiers implemented in the literature by using lumped elements only, the same work has been designed for the first time in this thesis by using band pass ladder with unit elements ( BGBM) which is a more appropriate structure for practical implementation of the networks in high frequencies.