Hemcon dental dressing ve kalsiyum sülfat hemihidratın kanama kontrolündeki etkinliklerinin klinik ve histopatolojik olarak incelenmesi
Clinical and histopathological hemostatic efficiency investigation of hemcon dental dressing and calcium sulfate hemihydrate
  1. Tez No: 466674
  2. Yazar: TURGUT YAĞMUR YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN DİNDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Endodontik mikrocerrahi ameliyatlarında cerrahi kavitedeki kanama kontrolü operasyonun başarılı olması aşısından çok önemlidir. Kanama kontrolünün sağlanması ile kuru kavitede patolojik dokunun uzaklaştırılması ve kök ucu dolgusu aşamaları görülerek ve özenle yapılabilir. Geçmişten günümüze kanama kontrolü sağlamak için birçok materyal kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı, güncel Hemcon Dental Dressing ve kalsiyum sülfat hemihidrat materyallerinin klinik açıdan etkinliklerinin, histopatolojik açıdan doku üzerine etkilerinin incelenmesi ve kıyaslanmasıdır. Çalışmanın labarotuvar aşamasında 32 adet, 250±20 gr ağırlığında 10-12 haftalık erkek Spraque Dawley cinsi rat kullanılarak deneyler yapılmıştır. Ratlar 3 ana gruba ayrıldı (Hemcon Dental dressing, Kalsiyum Sülfat Hemihidrat ve kontrol grubu). Bu grupların herbiri ise 14 ve 28 gün olmak üzere 2 alt gruba ayrılarak 6 grub oluşturuldu. Bütün gruplarda ki ratların sağ ve sol tibialarında defektler açıldı. Kontrol grublarındaki deneklere herhangi bir materyal uygulanmadan dikiş atıldı. Diğer 2 ana grubta hazırlanan tüm cerrahi kavitelere grup isimlerine göre seçilen materyaller yerleştirildi. Sağ tibialara yerleştirilen materyaller cerrahi kavitede bırakıldı ama sol tibilarda ki materyaller on dakika sonra yıkandı. Tüm histolojik kesitlerde iltihap, yeni kemik yapımı, nekroz, fibrozis ve yabancı cisim reaksiyonu oluşumu incelendi. Çalışmanın klinik aşamasında periapikal lezyonu olan 28 hastanın 30 tek köklü dişi opere edildi. Dişler üç gruba ayrıldı. Kanama kontrolü 10 dişte Kalsiyum Sülfat hemidrat( grup 1), 10 dişte Hemcon Dental dressing (grup 2), 10 dişte adrenalin emdirilmiş pamuk peletler (grup3) ile sağlandı. Kanama kontrolü etkinliği daha önceden belirtilen kriterlere göre değerlendirilmiştir. Laboratuvar sonuçlarını incelediğimizde, Kalsiyum Sülfat ve Hemcon Dental dressing adlı materyallerin doku dostu materyaller olduğu söylenebilir. Fakat kök uçu dolgusu yapıldıktan sonra, cerrahi kavite dikkalice yıkanmalıdır. Mikrocerrahi operasyonları sonuçlarına baktığımızda kanama durdurma etkisi açısından grouplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Hemostasis in the surgical crypt during endodontic microsurgery is very important for success of operation. By obtaining hemostasis root-end filling steps and pathological tissue removal can be done by observed and meticulously. Numerous agents have been used to achieve hemostasis. The aim of this research is to compare and examine clinically efficiences and histopathological effects on tissue of Hemcon Dental dressing and calcium sülfate hemihydrate. On laboratory phase of the study the experiments were done using 32 male 10-12 weeks Spraque Dawley rats (each approximately 250±20 gr in weight). Rats were divided three major groups (Hemcon Dental dressing, calcium sülfate hemihydrate and control group). Then each group was divided two subgroup as 14 days and 28 days so 6 groups were created. Defects were created on right and left tibias of all group animals. İn control groups defects were sutured without any material implanted. Selected materials according to group names were implanted to other two major groups. Materials in the right tibias were left in the surgical crypts but left tibia materials were irrigated after ten minutes. All histological slides were examined to evaluate infection, new bone formation, necrosis, fibrosis and foreign body reaction. On clinical phase of the study twenty-eight patients with 30 periradicular lesions were operated. Teeth were divided into three groups. Hemostasis was attempted by using Calcium Sülfate Hemihydrate in 10 teeth ( group1), Hemcon Dental dressing in 10 teeth (group2), Epinephrine-impregnated pellets in 10 teeth (group3). Hemostatic efficacy was evaluated using predetermined scores. When we looked at laboratory results we could say Hemcon Dental dressing and Calsium Sülfate hemihydrate are biocompatible materials. But after root-end filling, surgical crypt must be irrigated carefully. According to microsurgery operations results there was no statitical significant difference in hemostatic efficacy (p>0.05).