Değişken konus ve flüt derinlikli implant osteotomi frezlerinin mekanik, termal ve dansitometrik analizi
Mechanical, thermal and densitometric analysis of implant osteotomy drills with variable conus and flute depth. istanbul university, institute of health science, department of oral implantology
- Tez No: 783338
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN ARISAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
D4 tip kemik bölgelerinde kemik hacim ve yoğunluğunun artırılması esasına dayanarak; osteotomi frezlerinde, koniklik açıları, flüt derinlikleri ve kesme yönleri gibi parametreler değiştirilmiştir. Özel tasarlanan frezlerin, osteotomi alanlarında meydana getireceği varyasyonların incelenmesiyle, dental implantasyondaki termal, mekanik ve densifikasyon özelliklerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada; 1-Konvansiyonel burgulu frez geometrisi (CON); 2-Özel yivli ters helix tasarımı (REX) 3- Negatif talaş açılı, konik ve çok oluklu osseodensifikasyon frez geometrisi (DEN) tasarımına sahip üç farklı frez seti hem saat yönü (CW) hem de saat yönünün tersi (CCW) çalıştırılarak düşük yoğunluğu temsil eden, yapay kemik bloklarında termal olarak incelenmiştir. Osteotomiler hem manuel (el ile) olarak, hem de CNC cihazı aracılığı ile 800 rpm hız ile gerçekleştirilmiştir. Osteotomi alanlarındaki mekanik (ITV, ISQ, RTV) ve dansitometrik (%BIC, %BV) ölçümler için titanyum ve PEEK malzemeden üretilmiş 4.2x10mm çapında implantlar kullanılmıştır. Manuel osteotomilerde termal değişim (Δ°C), setlerin ikinci ve üçüncü frezlerinde sırasıyla en düşük DEN (17,52°C±2,57) ve REX (24,02±3,78) (p0,05). Sonuç olarak; özel tasarlanmış REX ve DEN frezlerinde en düşük Δ°C gözlenmiştir. CCW çalışma prensibi gruplardan bağımsız olarak daha az ısı üretmiştir. DEN frezleri ile uygulanan implantlar yüksek stabilite değerleri göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The study was planned to improve the biomechanical properties of osteotomy drills involving modifications of different parameters such as taper angles, flute depths and cutting directions. Such changes were caried out based on the principles of increasing bone volume and density at D4-type regions. Three different osteotomy drills were designed and used both in clockwise and counterclockwise in artificial bone simulating low density bone. 1-Conventional twisted bur geometry (CON); 2-Custom fluted reverse helix design (REX) 3-Negative rake angle, conical and multi-fluted osseodensification bur geometry (DEN). Osteotomies were performed free-handed and via CNC machine to be thermally-investigated on artificial bone blocks. Furthermore, 4.2x10mm titanium implants were placed to measure ITV, ISQ, and RTV values, while BIC%, BV% values were measured after PEEK implant placement into the osteotomy. In manual osteotomies, temperature changes (Δ°C) was measured where the lowest changes were detected in DEN (17.52°C±2.57) and REX (24.02±3.78) (p0.05). It was suggested that the designed burs in the REX and DEN groups have the lowest thermal change. CCW produced less heat independent of the working groups. Burs with bone densification properties have shown high stability values independent of design and application.