Nöro-behçet olgularının serum immünoglobulin örneklerinin nöronal sağkalım üzerine etkileri
Effects of sera immunoglobulin samples of neuro-behcet cases on neuronal survival
  1. Tez No: 466673
  2. Yazar: ECE ERDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM TÜZÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Nöroloji, Tıbbi Biyoloji, Allergy and Immunology, Neurology, Medical Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İleri Nörolojik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Yakın geçmişte nöropil adı verilen nöronal aksonal yapının membran antijenlerine karşı yönelmiş antikorları Nöro Behçet Hastalığı'nda (NBH) tanımlanmıştır. Bu antikorların potansiyel patojenik rolünü tanımlamak için nöropil antikoru boyanması gösteren NBH olgularından (n=7) ve sağlıklı kontrol serumlarından (n=7) ayrı ayrı birer havuz yapılmış; her bir havuz pürifiye IgG ve IgG'si ayrılmış serum fraksiyonları olarak bölünmüş ve her bir fraksiyon sıçanların lateral ventrikülüne uygulanmıştır. NBH-IgG enjekte edilen sıçanların açık alan testinde lokomotor aktivitelerinde NBH-IgG'si ayrılmış ve PBS enjekte edilmiş sıçanlara göre azalma gözlenmiştir (Her bir grupta 10 sıçan kullanılmıştır). Farklı uygulama gruplarında yükseltilmiş artı labirent testi ile değerlendirilen anksiyete benzeri davranış ve pasif sakınma testi ile değerlendirilen öğrenme/bellek fonksiyonları açısından çarpıcı bir farklılık bulunamamıştır. NBH-IgG'lerinin kültive edilmiş SH-SY5Y nöroblastoma hücrelerine uygulanması ise diğer tedavi gruplarına oranla hücre ölümünü ve apoptozu (süpernatanda nükleozom seviyesi ölçülerek) çarpıcı biçimde arttırmıştır. Benzer biçimde, RT-PCR çalışmalarında, NBH-IgG uygulamasının diğer uygulama grupları olan IgG'si ayrılmış NBH, sağlıklı kontrol IgG , IgG'si ayrılmış sağlıklı kontrol ve PBS'e nazaran kaspaz 3, kaspaz 9 ve bax mRNA ekspresyon seviyelerini çarpıcı biçimde artırdığı, bcl2 mRNA ekspresyonunu ise belirgin biçimde azalttığı saptanmıştır. Çalışmanın bulguları, nöropil antikoru pozitif olan NBH olgularından izole edilen IgG'lerin nörotoksik bir etkisi olduğunu ve bu etkinin apoptotik mekanizmalar tarafından yönlendirilebileceğini ileri sürmektedir. NBH olgularında sıklıkla gözlemlenen motor hasarların kısmen anti-nöronal IgG'lerin patojenik rolü nedeniyle oluşabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Antibodies directed against membrane antigens of neuronal axonal processes (neuropil) have been recently identified in Neuro-Behcet's disease (NBD) patients. To delineate the potential pathogenic action of these antibodies, pooled sera from 7 NBD patients with neuropil antibodies and 7 healthy controls were divided into purified IgG and IgG depleted serum (IgG-DS) fractions and each fraction was administered into lateral ventricles of rats. NBD IgG-injected rats showed reduced locomotor activity in the open field test as compared to NBD IgG-DS, healthy control IgG, healthy control IgG-DS and PBS injected rats (n=7 for each group). There were no significant differences among treatment groups by means of anxiety-like behaviors (assessed by elevated plus maze test) and learning/memory functions (assessed by passive avoidance test). Administration of NBD IgG on cultured SH-SY5Y neuroblastoma cells induced significantly increased cell death and apoptosis (as measured by nucleosome levels in the supernatants) as compared to other treatment groups. Likewise, in RT-PCR studies, NBD IgG-treatment significantly increased caspase 3, caspase 9 and bax mRNA expression levels and significantly decreased bcl2 mRNA expression levels as compared to NBD IgG-DS, healthy control IgG/IgG-DS and PBS-treated cells. Our results suggest that IgGs isolated from sera of neuropil-antibody positive NBD patients have a neurotoxic action, which is presumably mediated by apoptotic mechanisms. Motor deficits frequently observed in NBD patients might at least partially be caused by the pathogenic action of anti-neuronal IgG.