Morbid obez hastalarda entübasyon: Aırtraq ile entübasyon laringeal maskesinin karşılaştırılması
Intubation in morbidly obese patients:a comparision of airtraq and the intubating laryngeal mask
  1. Tez No: 466706
  2. Yazar: CANAN KAMİLE TURNA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA İPEK ARSLAN AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Morbid obezlerde üst havayolunda artmış yağ dokusu ve göğüs duvarında azalan kompliyans nedeniyle entübasyon ve ventilasyonda çeşitli zorluklar karşımıza çıkmaktadır. Tek kullanımlık videolaringoskop olan Airtraq, oral, faringeal ve laringeal aksı aynı düzleme getirmeye gerek duymaksızın hem normal hem de zor entübasyonlarda kullanılmaktadır. ILMA entübasyon sırasında ventilasyonu sağlaması nedeniyle zor havayolunda ve zor ventilasyonda tercih edilen kör bir havayolu gerecidir. Biz VKİ> 35 üzerinde olan morbid obez hastalarda ILMA (Entübasyon Laringeal Maske) ve Airtraq'i yerleştirme ve entübasyon süreleri, deneme sayıları, entübasyon başarı oranları, manevra gereksinimleri, hemodinamik parametrelere ve komplikasyonlara etkileri açısından karşılaştırmayı amaçladık. Materyal Metod: Etik Kurul onayı ve bilgilendirilmiş hasta onamı alındıktan sonra, çalışmaya ASA(Amerikan Anestezistler Derneği) I-III, 18-60 yaş arası, entübasyon gerektiren elektif operasyona alınacak 80 hasta dahil edildi. Hastalara 0.03 mg/kg iv midazolam ile premedikasyon uygulandı. Hastaların demografik verileri kaydedildi. Standart anestezi monitorizasyonunu takiben propofol ve fentanil ile anestezi indüksiyonu sağlandı. Kas gevşekliği için roküronyum bromür kullanıldı. Anestezi idamesi %60 N2O ve O2 karışımı içinde %2 Sevofluran ile sağlandı. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı (Airtraq ve ILMA). Bulgular: Hastaların demografik verileri ve havayolu karakteristikleri benzerdi. Airtraq ve ILMA' nın yerleştirme süreleri arasında fark saptanmadı. Airtraq ile entübasyon, ILMA grubundan daha kısa sürede sonuçlandı (29,9±22,1 vs 50,7±21,2 s; p< 0.01).
Özet (Çeviri)
Aim: In morbid obesity, various difficulties in intubation and ventilation are confronted due to increased fat tissue in the upper airway and diminished compliance in the chest wall. Airtraq, a disposable video laryngoscope, is used for both normal and difficult intubations without the need for the same level of oral, pharyngeal, and laryngeal axis. ILMA is a preferred blind airway device in difficult airway and ventilation, used for ventilation during intubation. We aimed to compare ILMA and Airtraq in terms of placement and intubation times, number of intubation attempts, intubation success rates, maneuvering requirements, haemodynamic parameters and complications in morbidly obese patients with a BMI> 35. Material and method: After receiving ethics committee approval and informed consent, 80 patients were included in the study, between ASA 1-3 and 18-60 years of age, who required intubation to undergo elective surgery. The patient was premedicated with intravenous midazolam at a dose of 0.03 mg /kg. Demographic data of the patients were recorded. Anesthesia was induced with propofol and fentanyl following standard anesthesia monitoring. Rocuronium bromur was used as muscle relaxant. Anesthesia was continued with 2% sevoflurane in a mixture of 60% N 2O + O2. The patients were randomly divided into two groups, Airtraq and ILMA. Results: The demographic data and airway characteristics of the patients were similar. There was no difference between the placement times of Airtraq and ILMA. Intubation with Airtraq was accomplished in a shorter time than ILMA group (29.9±22.1 vs 50.7±21.2 s; p< 0.01).