İzole koroner arter bypass cerrahisi uygulanan hastalarda mevcut iskemik hafif-orta mitral yetersizliğinin postoperatif geç dönem takip sonuçları
- Tez No: 466705
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL TURAN BERKİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: İzole koroner arter bypass cerrahisi uygulanan hastalarda mevcut iskemik mitral yetersizliğinin postoperatif değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç – Yöntem: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi kliniğine 2012 – 2014 yılları arasında başvurup koroner arter hastalığı ve iskemik mitral yetersizliği olan hastalar retrospektif olarak tarandı.30 hasta değerlendirmeye katıldı.Hastaların preoperatif ve postoperatif EF,SVDS,SVSS,Sol atriyum çapları ve iskemik mitral yetersizliği dereceleri tespit edilerek istatistiksel analizler yapıldı. Bulgular: İzole koroner arter bypass cerrahisi uyguladığımız iskemik mitral yetersizliği olan preoperatif ve postoperatif EF değerleri ve mitral yetersizlik derecelerinde anlamlı fark tespit edilmiş olup;SVDS,SVSS ve sol atriyum çaplarında anlamlı fark tespit edilmemiştir. Sonuç: İskemik MY, koroner arter hastalığına (KAH) bağlı komplikasyonların mitral kapağında oluşturduğu yetmezlik türüdür; kötü prognostik değere sahiptir.Operatif mortaliteyi de arttırmaktadır (3). Koroner arter hastalarında tespit edilen İMY yapılan ekokardiyografik değerlendirme sonucunda ;organik bir deformasyona bağlı değilse izole koroner revaskularizasyondan fayda göreceği düşüncesindeyiz . Mitral yetmezliğinderecesinin hafif ve orta derecede olan hastalarda koroner revaskularizasyon sonrası ilerlemenin duracağı, gerileyeceği kanısında olup; iskemik mitral yetersizliğin ileri derecede olduğu hastalarda kapak müdahalesinin yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Background: The aim of this study is to evaluate the postoperative course of mitral insuffiency in patients with ischemic mitral insuffiency undergoing isolated coronary artery bypass graft surgery. Material and Method: The patients admitted to the Kocaeli University Faculty of Medicine Heart and Vascular Surgery Clinic between 2012 and 2014 with ischemic mitral insuffiency and coronary artery disease were retrospectively evaluated.The preoperative and postoperative EF SVDS, SVSS, left atrial diameter and ischemic mitral regurgitation of 30 patients were analysed statistically retrospectively. Results: In patients with ischemic mitral regurgitation and isolated coronary artery bypass surgery the preoperative and postoperative EF and the degree of mitral regurgitation were significantly different but there was no difeerrance in SVDS , SVSS and left atrial diameter. CONCLUSION: Ischemic MR is a complication related to ischemic coronary artery disease (CAD) and has poor prognostic value. It increases the operative mortality(3). We think that, if the mitral regurgation has not a organic ethiology the isolateted ischemic mitral regurgitation can be treated with isolated coronary artery bypass grafting. Mild to moderate ischemic mitral regurgitation will stop progression and will recover after coronary revascularisation but for severe ischemic regurgitation a surgical invertion is essential.