Akut böbrek hasarının acil servis yönetiminde serum nötrofil jelatinase ilişkili lipocalin değerinin araştırılması
Utility of serum neutrophil gelatinase related lipocalin in emergency depertment menagement of acute kidney ınjury
- Tez No: 466728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş : Akut Böbrek Hasarı acil servislerde yaygın olarak görülen, insidansı giderek artan, eşlik ettiği bir çok durumda mortalite ve morbiditenin bağımsız belirleyicisi olan bir hastalıktır. NGAL önceki çalışmalada ABH'nın erken dönemlerinde arttığı gösterilmiştir. Bu araştırmanın amacı serum NGAL seviyesinin RIFLE kriterleri temel alınarak sınıflanan akut böbrek hasarını tespitteki, prerenal ve intrensek böbrek hasarını ayırmadaki rölünü ve sonuçları predikte etmedeki değerini araştırmaktır. Hastalar ve Yöntem: Bu araştırma prospektif gözlemsel olarak 3.basamak bir hastanenin acil servisinde yapıldı. RIFLE kriterlerine göre ABH olduğu düşünülen hastalar çalışmaya dahil edildi. NGAL değerini ölçmek için her hastada kan alınıp, serumları ayrılıp çalışma gününe kadar uygun koşullarda muhafaza edildi. Hastalar RIFLE-R, RIFLE-I, RIFLE-F gruplarına ayrıldı, etiyolojileri belirlendi, kötü sonuç olarak 30 günlük mortalite ve diyaliz şeklinde oluşturuldu. Bulgular: 137 hasta çalışmaya alındı, 87 hastanın NGAL değerleri elde edildi. 19 hasta (%21.8) RIFLE-R, 20 hasta (%23) RIFLE-I, 48 hasta (%55.3) RIFLE-F akut böbrek hasarına sahipti. RIFLE-R grubunda ortalama serum NGAL seviyesi 380.14±276.65, RIFLE-I grubunda 425.80±278.99, RIFLE-F grubunda 403.60±293.15 olarak ölçüldü (p=0.884). ABH şiddet ölçeği ile serum NGAL seviyeleri arasında istatistiksel anlamlı ilişki bulunmadı. ABH'nın etiyolojisine göre serum NGAL değerleri arasında istatiksel anlamlı farklılık göstermedi. Başvuruda elde edilen serum kreatinin ve hesaplanan MDRD ile serum NGAL seviyeleri arasında korelasyon saptanmadı. Kötü sonlanım olarak belirlenen 30 günlük mortalite ve diyaliz için başlangıç serun NGAL değerinin belirleyici olmadığı bulundu. Sonuç: Serum NGAL değerinin Akut Böbrek Hasarının tanısında faydalı olmasına rağmen hastalığın etiyolojisi, şiddeti, ve prognozu ile ilgili belirleyici olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
İntroduction: Acute Kidney Injury is an independent predictor of mortality and morbidity, commonly seen disease in emergency departments and its incidence is increasing. Previous studies have shown that NGAL increases in the early stages of AKI. The aim of this study is to investigate whether serum NGAL levels based on RIFLE criteria for determination of acute kidney injury can divide pre-renal and intrinsic kidney damage and be predictive of results. Patients and Methods: This research is a prospective observational study which was performed in the emergency department of a 3rd stage hospital. Patients considered to have AKI, according to RIFLE criteria, were included in the study. To measure NGAL, blood was taken from each patient and serum was separated and stored under apropriate conditions until test day. Patients were seperated into RIFLE-R, RIFLE-I, RIFLE-F groups and etiology was determined. 30 days mortality and dialysis is considered as poor outcomes. Results: 137 patients enrolled in the study, NGAL values were obtained from 87 patients. 19 patients (21.8%) had RIFLE-R, 20 patients (23%) had RIFLE-I, 48 patients (55.3%) had RIFLE-F acute kidney injury. Mean serum NGAL levels were 380.14±276.65, 425.80±278.99 and 403.60±293.15 for RIFLE-R, RIFLE-I and RIFLE-F groups respectively. There was not a statistically significant relationship between AKI severity scale and serum NGAL levels. There was not a significant difference between serum NGAL levels according to the etiology of AKI. There was no correaltion between levels of first obtained serum creatinine, calculated MDRD and serum NGAL levels. Initial serum NGAL levels were not found to be a predictor of 30-days mortality and dialysis previously identified as poor outcomes. Conclusion: Although serum NGAL levels are useful in the diagnosis of akute kidney injury, it is found not to be decisive on etiology, severity, and prognosis of the disease.