Subkutan heparin enjeksiyonu sonrası ekimoz oluşumunun izlenmesi
Monitoring formation of bruising after subcutaneous heparin injection
- Tez No: 369941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEMAN ŞENTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
- Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Deneysel olarak yürütülen araştırma subkutan heparin uygulaması sonrası 60 saniye basınç uygulamasının ekimoz oluşumuna etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Araştırma, Kasım 2013 - Haziran 2014 tarihleri arasında İstanbul ilinde bir Devlet Hastanesi ortopedi servisinde yürütüldü. Örneklemi; hastanenin ortopedi kliniğinde yatan, subkutan heparin uygulanan ve araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul edip örnekleme dahil edilme kriterlerini taşıyan 49 hasta oluşturdu. Aynı hastalar hem deney uygulamayı hem kontrol uygulamayı oluşturdu. Veriler; Bilgi Formu, Subkutan Heparin Gözlem Formu ve Opsite-Flexigrid Ölçüm Aracı ile toplandı. Verilerin analizi; yüzdelik dağılımları, Ki-Kare Testi ve Fisher's Exact Testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this research which was planned as experimental is to examine the effect of 60 seconds pressure application on the formation of bruising after subcutaneous heparin injection. The research was performed between the dates of November 2013- June 2014 in a State Hospital in the province of Istanbul. 49 patients, participating voluntarily in the research, being treated in the hospital's orthopedic clinic, carrying the inclusion criteria of sampling and to whom subcutaneous heparin was applied, constituted the sampling group. The same patients constituted both experimental group and control group. Data have been collected by Information Form, Subcutaneous Heparin Observation Form, and Opsite-Flexigrid Measurement Device. The analysis of data was carried out with frequency distribution, Chi-Square Test of Independence and Fisher's Exact Test. In the study, it was obtained that the bruising formation in the patients to whom long-term (60 seconds) press technique with dry cotton ball was applied, was less than the ones in the patients to whom short-term (a few seconds) press was applied, in significant level (p0,05). In the research, it was seen that 60 seconds pressure technique used during the injection was effective in reducing the formation of bruising in subcutaneous heparin applications.