İki farklı bölgeye uygulanan subkutan heparin enjeksiyonun ekimoz ve hematom oluşumuna etkisi
Effect of subcutaneous heparin injection applied to two different regions on ecchymosis and hematoma formation
- Tez No: 958624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı, abdominal ve üst kol bölgelerine uygulanan subkutan düşük molekül ağırlıklı heparin (DMAH) enjeksiyonun ekimoz ve hematom oluşumuna etkisini incelemektir. Veriler, Hasta Tanıtım Formu, Opsite Flexigrid ölçüm aracı ve asetat kalemi kullanılarak toplandı. Araştırma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden deney grubundaki hastalara subkutan DMAH enjeksiyon uygulamaları, göbek çevresinde 5 cm2'lik bir alan dışındaki sağ alt abdominal bölgeye uygulandı. Kontrol grubundaki hastaların enjeksiyon uygulamaları ise sağ üst kolun lateral yüzüne uygulandı. Her iki grupta yer alan hastaların enjeksiyon işlemi tamamlandıktan sonra, iğnenin giriş noktasının etrafına asetat kalemi ile yaklaşık olarak 5 cm2 çapında bir daire çizildi. 48. saatin sonunda hastaların ekimoz ve hematom oluşumu işaretli bölge gözlenerek belirlendi. Ardından bölgede oluşan ekimoz ve hematomun sınırları opsite flexigrid ölçüm aracı ile ölçülerek kayıt edildi. Araştırmaya dahil edilen kontrol grubundaki 5 hastada (%17,2) enjeksiyon sonrası ekimoz gelişimi gözlenirken, deney grubundaki hiçbir hastada ekimoz gelişimi saptanmadı. Kontrol grubundaki 4 hastada (%13,8) hematom gelişimi saptanırken, deney grubundaki 3 hastada (%10,3) hematom gelişimi saptandı. İki grup arasında ekimoz büyüklüğü ortalamaları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunurken (p0,05). Yapılan bu araştırmanın sonucunda; abdominal bölgeye uygulanan subkutan DMAH enjeksiyon sonrası gelişen ekimoz oluşumunun üst kol bölgesine göre anlamlı olarak düşük olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of subcutaneous low molecular weight heparin (LMWH) injection applied to the abdominal and upper arm areas on ecchymosis and hematoma formation. Data were collected using the Patient Identification Form, Opsite Flexigrid measuring tool and acetate pen. Subcutaneous LMWH injections were applied to the right lower abdominal region, except for a 5 cm2 area around the umbilicus, for the patients in the experimental group who met the research criteria and agreed to participate in the study. Injection applications were applied to the lateral aspect of the right upper arm for the patients in the control group. After the injection procedure was completed for the patients in both groups, a circle of approximately 5 cm2 diameter was drawn around the needle entry point with an acetate pen. At the end of the 48th hour, the patients' ecchymosis and hematoma formation were determined by observing the marked area. Then, the borders of the ecchymosis and hematoma formed in the area were measured with the Opsite Flexigrid measuring tool and recorded. While ecchymosis development was observed in 5 patients (17.2%) in the control group included in the study after injection, no ecchymosis development was detected in any patient in the experimental group. Hematoma development was detected in 4 patients (13.8%) in the control group, and 3 patients (10.3%) in the experimental group. While there was a statistically significant difference in terms of the mean ecchymosis size between the two groups (p0.05). As a result of this study, it was seen that the formation of ecchymosis after subcutaneous LMWH injection applied to the abdominal area was significantly lower than that in the upper arm area.