Çevresel örneklerde uranyum, radyum ve radon ölçüm tekniklerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 46677
  2. Yazar: NİLGÜN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEHRA AKDENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
V.o Oz Çevresel Örneklerde Uranyum, Radyum ve Radon Ölçüm Tekniklerinin geliştirilmesi Bu çalışmada, hava, su ve toprak örneklerinde, doğal radyasyon kaynaklarının en önemlilerinden olan, Uranyum-238 ve bozunma ürünlerinden Radyum-226 ve Radon-222'nin ölçüm teknikleri üzerinde çalışılmıştır. Bu amaçla, çevre örneklerinde 226Ra ve 222Rn radyoaktivitelerinin hassas bir şekilde tayinine elverişli ZnS(Ag) kaplı, alfa sintilasyon sayımına dayalı bir radon ölçme detektörü geliştirilmiş ve kalibrasyonu yapılmıştır. Bu detektörü kullanarak çevresel örnekleri değerlendirmek amacıyla, doğal radyasyon düzeyleri normal değerlerin üzerinde olan Çanakkale Kestanbol Kaplıca yöresinin ve kaplıcaya 1 km uzaklıkta bulunan Körüktaşı köyü 'nün 238U, 226Ra ve 222Rn radyoaktivite konsantrasyonları değerlendirilerek, bu bölgede yaşayan insanların maruz kaldığı etkin eşdeğer dozlar hesaplanmış, ve radyolojik risk tayini yapılmıştır. ABSTRACT Developing Measurement Techniques for Uranium, Radium, and Radon in Environmental Samples In this study, measurement techniques for 238U and its decay products 226Ra, and 222Rn, which are the most important of the natural sources, were developed. For this pur pose, an alpha scintillation counting detector coated with ZnS(Ag) was designed and calibrated. Because of the higher natural radioactivity level, the environmental samples were collected from the selected region of Çanakkale Kestanbol Spa area and Körüktaşı village 1.5 km away from the Spa and the measurements were made with the detector mentioned above. 238U, 226Ra, and 222Rn radioactivity concentrations in the environmental samples were evaluated and the mean annual effective dose equivalent and radiation health risks of inhabitants of this region and spa workers were calculated.
Özet (Çeviri)