Sosyal latin dansçılarında öz güven ve yaşam yönelimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The research of the relationship between self-confidence and life orientation of social latin dancers
- Tez No: 466776
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKER BIYIKLI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bale ve Dans, Psikoloji, Spor, Ballet and Dance, Psychology, Sports
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 50
Özet
Araştırmada elde edilen veriler SPSS 20.0 (Statistical Package for Social Sciences for Windows) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma demografik etkenlerle özgüven özellikleri ve yaşam yönelimi arasında fark olup olmadığını, özgüvenin yaşam yönelimine etkisi ve aralarındaki ilişkiyi belirlemeye yönelik olarak yapılmıştır. Faktör analiziyle özgüven ve yaşam yönelimi ölçekleri yeniden düzenlenmiştir. Sosyal latin dansçılarında özgüven ve yaşam yönelimi arasındaki ilişkiyi inceleyebilmek için 299 dansçıyla anket formu doldurtulmuştur. Hatalı olanlar elenip, 294 anket analize sokulmuştur. Dansçıların özgüven ve yaşam yönelimlerini oluşturan unsurlar değerlerine göre iyimserlik, iç özgüven, dış özgüven ve kötümserlik olarak sıralanmıştır. Özgüven değişkeninin genel puan ortalaması 3,97, yaşam yönelimi değişkeninin ise puan ortalamasının 3,83 olduğu belirlenmiştir. Güvenilirlik analizi sonucunda Cronbach's Alpha değeri özgüven özellikleri için, 714, yaşam yönelimi, 709 olarak bulunmuştur. Toplam Cronbach's Alpha değeri ise, 714 olarak bulunmuştur. Bu değerin 0,60 ≤ α < ,80 değerleri arasında olmasından dolayı, ölçek güvenilirdir denilebilir.
Özet (Çeviri)
Data obtained in the study have been analyzed by using the SPSS 20.0 (Statistical Package for Social Sciences for Windows) program. This study has been carried out in order to determine whether there are differences between demographic factors and self-confidence features and life orientation, and to determine the influences of and the relationship between self-confidence and life orientation. The factor analysis and the scales of self-confidence and life orientation have been redesigned. To find out the relationship between the self-confidence and life orientation, a form have been given to 299 dancers. After eliminating the incorrect ones, 294 forms have been subject to the analysis. The life orientation factors creating the self-confidence and life orientation have been lined up by their averages as optimism, inner confidence, external confidence and pessimism. It has been found out that the general point average of self-confidence factor is 3,97, and of the life orientation factor as 3,83. As a result of the reliability analysis, the Cronbach's Alpha value is determined as .714 for self-confidence features, and as .709 for life orientation. In total, the Cronbach's Alpha value has been determined as .714. Since this value lies between 0,60 ≤ α < ,80 values, it can be stated that the scale is reliable.