Sosyal latin danslarının beden algısı, öz-yeterlik ve sosyal beceri üzerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of social latin dances on body image, self efficacy and social skill
  1. Tez No: 470377
  2. Yazar: ÖZGECAN ERGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR GÜZEL, DOÇ. DR. SERDAR TOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Sosyoloji, Spor, Ballet and Dance, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, sosyal Latin danslarının, bireylerin beden algısı, öz-yeterlik ve sosyal becerileri üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemini dans eden ve dans etmeyen 18-35 yaş arası bireyler oluşturmaktadır. Ölçme aracı olarak Sosyal Fizik Kaygı Envanteri, Beden Bölgelerinden ve Özelliklerinden Hoşnut Olma Ölçeği, Kendini Fiziksel Tanımlama Envanteri, Genel Öz-Yeterlik Ölçeği ve Sosyal Beceri Envanteri kullanılmıştır. İstatistiksel değerlendirmede ise Pearson korelasyon analizi, regresyon analizi ve 2 yönlü çoklu varyans analizi (MANOVA) teknikleri kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları incelendiğinde sosyal latin dansları ile ilgilenen bireylerin, dans etmeyen bireylere oranla fiziksel benlik algısı, sosyal beceri ve beden bölgelerinden ve özelliklerinden hoşnut olma seviyelerinin daha yüksek, sosyal fizik kaygı seviyelerinin ise daha düşük olduğu, buna ek olarak dans etmenin öz-yeterlik üzerinde önemli bir etkiye sahip olmadığı belirlenmiştir. Sunulan çalışma, sosyal latin danslarının daha pozitif bir beden algısına önderlik ettiğine dair ön bulguları ortaya koymaktadır. Gelecekte bu konunun daha uzun vadeli çalışmalar dahilinde incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the present study we aimed to examine the influence of social latin dances on individuals body image satisfaction, self-efficacy and social skills. The sample included dancer and non-dancer individuals, ranging in age from 18 to 35. Social Physique Anxiety Scale, Body Image Satisfaction Questionnaire, Self-Efficacy Scale and Social Skill Inventory were used to as the measurement devices. Descriptive statistics, spearman correlation analysis, regression analysis with a stepwise fashion and 2 way multiple analysis of variance were used to analyze data. Results showed that individuals participating social latin dances have been found to have higher level of body image satisfaction and lower level of social physique anxiety than non-dancers. Further, social latin dance participants have been found to have higher level social skills than non-dancers. Dance participants have not been to have a consistent effect on self-efficacy. The present study provided preliminary evidence that social latin dances may lead to more positive body image perception. In future studies we recommend to examine this topic in longitudinal studies.