13-14 yaş futbolcuların antropometrik ve somatotip yapılarının branşla ilişkisinin incelenmesi
A study an relation with branch of 13-14 age football players' somatotype and antropometric characteristics
  1. Tez No: 466777
  2. Yazar: ENGİN ÇİNİBULAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EMRE EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çalışmanın amacı 13-14 yaş futbolcuların antropometrik ve somatotip özelliklerinin, belirlenip futbol branşıyla ilişkilendirilerek somut verilere ulaşılmasıdır. Başakşehir, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray Futbol Kulüpleri'nin 13-14 yaş grubu takımlarıyla çalışılıp takımlar arası farklılıklar incelenerek, elit yıldız Türk futbolculara ait normatif veriler elde edilmesi hedeflenmiştir. Araştırma için yapılan ölçme çalışmalarına her takımdan 22 toplamda 88 futbolcu katılmıştır. Sporcuların ağırlık ortalaması 49,14±7,82 kg boy ortalaması 162,14±8,48 cm olarak belirlenmiştir. Sporcuların somatotiplerinin belirlenmesi için“International Biological Programme (IBP)”ve“International Society for the Advancement of Kinanthropometry (ISAK)”nin öngördüğü teknikler doğrultusunda antropometrik ölçümler yapılmıştır. Somatotip özelliklerinin belirlenmesinde Heath-Carter yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to determine somatotype and anthropometric characteristics of the football players of 13-14-age and to access the tangible data associated with football branch.It is aimed at achieving normative data indicidental to the elite star Turk football players while studying with teams of Başakşehir, Beşiktaş, Fenerbahçe and Galatasaray Football Clubs and observing differences between the teams. 22 football players from each team in total 88 footballers attended to assesment study for survey.