2015 – 2016 sezonunda Adana kulüplerinde oynayan 12-14 yaş arasındaki küçük kız voleybol oyuncularının müsabaka öncesi kaygı düzeylerinin belirlenmesi
Determining the pre-competition anxiety levels of the little girl volleyball players between 12-14 yars old and playing for clubs in Adana in the season of 2015-2016
  1. Tez No: 466785
  2. Yazar: EMİNE BAHAR HALLAÇELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, 12 -14 yaş aralığındaki kız voleybolcuların müsabaka öncesi kaygı düzeyini belirlemektir. Çalışmanın araştırma grubunu 2015-2016 sezonunda Adana ilindeki voleybol takımlarında oynayan 145 kız sporcu oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan kız çocuklarının kaygı düzeyini belirlemek amacıyla Öner ve Le Compte tarafında Türkçe 'ye uyarlanan Spielberger'in durumluk ve sürekli kaygı envanteri kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde Kolmogorov-Smirnov testi ve betimleyici istatistik yöntemleri kullanılmıştır. Bu çalışmada hata düzeyi 0,05 olarak belirlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda araştırma grubunun durumluk kaygı puanı düzeyi (33,42±10,89), sürekli kaygı puanı düzeyi ise (32,40±10,99) olarak bulunmuştur. Bulunan veriler literatüre göre değerlendirildiğinde, 12-14 yaş aralığındaki kız voleybolcuların müsabaka öncesi durumluk ve sürekli kaygı düzeylerinin düşük olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to detect the anxiety level of women volleyball players before volleyball tournaments. The group of this research study participants are the total of 145 women volleyball players who play between 2015-2016 season in Adana, Turkey. In order to detect the anxiety level of the girls who are observed during the study the Inventory of State Trait Anxiety by Spielberger is used, which is translated into Turkish by Öner and Le Compte. At study, with the analysis of the data obtained, Kolmogorov Smirnov Test and the Descriptive Statistics Method are used. The error level is stated as 0,05. As a result of the analysis with this research study participants are found as the State Trait Anxiety level points are 33,42±10,89 and the Constant Anxiety level points are 32,40±10,99. The data found and regarded as literature, the State Trait Anxiety level of the girls between 12-14 ages before tournaments are low.