Fitness kulüplerine giden üyelerin kas gevşetici ve ağrı kesici kullanma durumlarının incelenmesi
Analysing fitness club members consumption rate of muscle releaser and pain killer
- Tez No: 466786
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİM KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma fitness kulüplerine giden üyelerin kas gevşetici ve ağrı kesici kullanma durumlarının incelenmesi amacıyla yapıl-mıştır. Bu doğrultuda gerekli literatür taraması yapıldıktan sonra anket uygulamasına gidilmiştir. İstanbul ili sınırları içinde bulunan büyük fitness salonlarında gerçekleştirilen ankete toplamda 221 kişi katılmıştır. 26 sorudan oluşan anketin uygulandığı katılımcılardan elde edilen veriler, ANOVA, t-Test, regresyon ve basit istatistiki usullerle analiz edilmiştir. Yapılan analizlerin sonucunda, özellikle gençlerin daha az ağrı kesici ve kas gevşetici ilaç kullanma sıklığı anlamında diğer yaş gruplarına göre daha başarılı oldukları gözlemlenmiştir. Çalışmanın so-nuçlarına göre katılımcıların literatürdeki diğer çalışmalara göre daha az ağrı kesici ve türevi ilaç kullandığı tespit edilmiştir. Ça-lışmada yapılan regresyon sonucunda ise duyarlılık ve önem-seme/ciddiyet algısının ağrı kesici ve kas gevşetici ilaç kullanma sıklığı üzerinde etkisi olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was conducted to examine the use of muscle relaxants and painkil-lers in fitness clubs. To do that, after an extensive literature review, a questionnaire was applied to 221 participants from the biggest fitness clubs of İstanbul. ANOVA, t-Test, regression and simple statistical methods were used to analyze the data ob-tained from the participant's questionnaire, which was composed of 26 questions. As a result of the analyzes, it has been observed that especially young people are more successful than other age groups in terms of less pain reliever and muscle relaxant drug use frequency.Based on the results of the study, participants were found to use fewer pain relievers and derivative drugs than the other studies in the literature. Up to regression analyzes, it was found that the sensitivity and the per-ception of severity were not significantly effecting the pain reliever and muscle re-laxant drug use frequency.