Türkiye'de performans tenisi yapan sporcuların tenise başlama nedenleri ve beklentileri (Diyarbakır örneği)
The reasons for starting tennis and expectations of the athletes HWO are performing performance tennis in Turkey (sample for Diyarbakir)
- Tez No: 466793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ZAHİT SERARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı Diyarbakır'da ikamet eden ve aktif bir şekilde tenis ile ilgilenen ve elit sporcu olmak için uğraşan sporcuların tenis sporuna başlama nedenleri ve bu spor branşından beklentilerinin belirlenmesidir. Araştırmanın evreni Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından 21 Eylül 2 Ekim tarihleri arasında düzenlenen 6. Amed Cup'da mücadele eden ve Dicle Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda aktif olarak tenis oynayan 8-30 yaş arası ve üzeri 143 erkek ve 67 kadın olmak üzere toplam 210 kişi oluşturmaktadır. Bu araştırma tanımlayıcı araştırma modeli ile gerçekleştirilmiştir. Tenis sporuyla aktif bir şekilde ilgilenensporcuların tenise başlama nedenleri ve beklentileri''nin değerlendirmek amacıyla Sunay ve Saracaloğlu (1997), Bayraktar ve Sunay (2004) ve Şimşek (2005) adlı çalışmalarda kullandıkları ve toplam 33 sorudan oluşan anket kullanılmıştır. Anket araştırmanın amacına uygun olarak araştırmacı ve danışmanı tarafından tenis spor dalına uyarlanmış ve çalışma grubuna veri toplama aracı olarak uygulanmıştır. Sporcularıntenise başlama nedenleri ile beklentileri arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla korelasyon (r istatistiği) testi uygulanmıştır. Sporcuların tenise başlama nedenlerinin ve beklentilerinin bazı demografik değişkenlerle ilişkisini tespit etmek amacıyla da ilk önce dağılımların normalliği (Kolmogorov-Smirnov) testine bakılmış olup test sonucuna göre Mann Whitney-U ve Kruskal Wallis Testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is to determine the sportsmen's, who deals with tennis sport in our country and work to be an elite sportsman, beginning reasons for tennis sport and their expectations from this sport branch. Population of the research consists of totally 210 people; 143 of them are male and 67 of them are female active tennis players between 8-30 ages from Dicle University Physical education and Sports Academy and compete in the 6thAmed Cup which was held by Diyarbakır Metropolitan Municipality between 21 September- 2 October. This research was realized by descriptive research model. For the evaluation of sportsmen's reasons for beginning to tennis sport and their expectations a survey, which is consisted of 33 questions and applied by Sunay and Saracaloğlu (1997), Bayraktar and Sunay (2004) and Şimşek (2005), used in this study. The survey was prepared by the researcher and assistant in accordance with the research's aim and it was applied to study group as a data collecting tool. For the determination of the relationship of sportsmen's reasons for beginning to tennis sport and their expectations the correlation (r statistic) test was applied. For the determination of the relationship of sportsmen's reasons for beginning to tennis sport and their expectations with some demographical variances firstly normality of the distributions (Kolmogorov-Smirnov) test considered then according to test result the Mann Whitney-U and Kruskal Wallis Test were applied.