Elit tenis oyuncularına uygulanan spesifik antrenmanların teknik performans ve MAXVO2 düzeylerine etkileri
The effects of specific training applied to the elite tennis players on the technique performance and MAXVO2 levels
  1. Tez No: 260158
  2. Yazar: TURAN IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHTİYAR ÖZÇALDIRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amaçları; ülkemizde üst düzey tenis oyuncularının spesifik antrenmanları toplu ve topsuz olarak iki grup halinde uygulayarak ve laboratuar koşullarında ve branşa uygun saha testleri sırasındaki solunum gaz analizlerinin yapılarak; MaxVO2, kalp atım hızları, diğer solunum parametreleri ve teknik analizlerle, sporcuların bu antrenmanlara karşı verdikleri değişimleri incelemektir. Bu spesifik ayrıntıların bilinmesi; antrenman programlarının araştırılmasında ve dizayn edilmesinde ve de tenise özgü gerekliliklerin neler olduğunun ortaya çıkarılmasını destekleyerek; bu programların daha bilimsel verilere dayanarak oluşturulmasında literatüre yeni bulgular verebilir.Çalışmada Türkiye'de bulunan toplam 16 erkek üst düzey tenis oyuncularına hem saha koşullarında hem de laboratuvar koşullarında ölçümler yapıldı. Bu ölçümler sonunda sporcuların solunum gaz analizleri, kalp atım hızları ve saha testleri sırasındaki teknik performans başarı düzeyleri tespit edildi. Araştırma 2 bölüm halinde düzenlenmiştir: maksimal treadmill testi ve saha testi olmak üzere. 8 haftalık antrenman periyodundan sonra aynı testler tekrar gerçekleştirilmiştir. Bütün oyuncular koşu bandı (treadmill) üzerinde, onların bireysel aerobik kapasitelerini (MaxVO2) belirlemek amacıyla ve antrenman gruplarını homojen bir şekilde oluşturmak amacıyla maksimal bir teste tabii tutulmuşlardır. Saha testi ise tenise özgü farklı teknik vuruşlardan oluşan 2 bölüme ayrılmıştır. Ayrıca bu testler esnasında oyuncuların teknik performans başarı düzeyleri de incelenmiştir. Fileye takılan vuruşlar, auta giden vuruşlar ve yanlış sahaya düşen vuruşlar olumsuz olarak değerlendirilmiş olup, diğer vuruşlar başarılı olarak kayıt altına alınmıştır.Yapılan bu çalışmaların sonucunda; antrenmanları topsuz olarak yapanların MaxVO2 değerleri açısından anlamlı bir gelişim olduğu gözlenmiştir. KAH değeri açısından her iki grubun son testlerdeki KAH değerinin düştüğü görülmektedir. Antrenmanları topsuz olarak yapan grubun VO2 ortalama değerlerinin % olarak belirgin şekilde daha fazla düştüğü belirlenmiştir. Teknik performans değerlerinde ise iki grupta da başarı yüzdelerinin artışının kayda değer (belirgin) olduğu görülmektedir.Teknik antrenmanları top ile uygulamak; sadece düzeltilmesi gereken noktalara odaklanmak yerine, aynı zamanda geliştirilebilecek noktalara da odaklanmayı sağlayabilir. Tenis için antrenmanların dizaynı ve uygulaması, optimal performans için çok önemli olan pek çok fizyolojik, teknik ve taktiksel değişkenlerin tam olarak anlaşılmasını gerektirir. Bu bilgiler ışığında hem kort kondisyon antrenman ve hem de kort teknik antrenman programının yapılandırılmasını gerçekleştirebilir.
Özet (Çeviri)
The purposes of this study are, of the top qualified tennis players of this country?s; to fulfill the specific trainings as in two groups, with-ball and without-ball and under the laboratory circumstances and also to make the breathing gas analysis during the convenient field tests; the MaxVO2, the cardiac arrhythmia, and other breathing parameters and with technical analysis to recognize the responses of which the sportsmen are reflecting. To be known of these details; may provide some recent findings on the training program?s research and also on its designing and to clear the tennis? specific requirements and having some back-ups in such programs to lean on more basical and scientific data and certainly include them into the literature.The measurements had been done on the laboratory circumstances and under the field conditions of the top qualified 16 male tennis players in Turkey. In consequence, the breathing gas analysis, the cardiac arrhythmia and during the convenient field tests their technical achievement performance level had been identified of these sportsmen. The searching had been organized as 2 parts: the maximal treadmill test and field test. These tests were also been repeated, again, after 8 weeks of training periods as it was. All of these players were on the treadmill for a maximal test in order to print their aerobic (MaxVO2) capacity and also to be able to form the training groups homogeneously. The field test had been divided into 2 parts which had included the tennis beats. Their technical performance and success levels had been examined too, during these tests. The strokes which were hung up on the nets and shoots were gone out of the field and balls dropped on the incorrect field were all determined as negative results and other shoots were registered as affirmative results.In consequence of all of these studies; by the MaxVO2 values, some considerable improvements had been recognized on the ones who were training without-balls. By the KAH values of these 2 groups?, the KAH values had been dropped during the latest tests were being reported. The average VO2 values of the group whom were doing the trainings without-balls been considerably decreased by % values. On the technical performance values some important accomplishment increase had been reported, for both of the groups by %.To implement the technical trainings by balls; instead of to be focused on the points which were needed to be corrected, simultaneously, might be focused on the possibly to be improved points too. The training design and its application for the tennis are very important for optimal performance and to understand many physiological, technical and tactical multiciplity will require to understand the necessities. Under of all these knowledge lights, the both, the court?s conditional trainings and the court?s technical training programs might be restructuring and materialized.