Genç voleybol ve basketbol sporcuların fiziksel uygunluklarının seçilmiş değişkenlere göre karşılaştırlması
Comparison acording to selected variables of physical suitabilityof young volleyball and basketball sports
  1. Tez No: 466794
  2. Yazar: KENAN SEVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUBİLAY ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, genç erkek - bayan voleybol ve basketbol sporcularının sportif performansların değerlendirilmesi ve seçilmiş değişkenler ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmaya, en az 2 yıllık sportif tecrübeye sahip olan sporcular arasından rastgele seçilen bayan (62) ve erkek (76) olmak üzere sağlıklı ve gönüllü 138 genç sporcu (yaş 16±2,86,boy 1,65±,090, kilo 54,81±11,33) katılmıştır. Sporculara boy, kilo, yaş gibi özelliklerin yanında bacak ve sırt kuvveti, sağ-sol el kavrama kuvveti, şınav, mekik,plank testi, durarak uzun atlama, Illinois çeviklik testi ve pro-agility çeviklik testleri uygulanmıştır. Tüm istatistik analizler SPSS 13,0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin frekans (f) ve yüzde (%) değerleri tespit edilerek tablolar halinde verilmiştir. Verilere uygulanan homojenlik testi sonucunda nonparametrik dağılım gösterdiği tespit edilmiş olup, istatistiki işlem olarak Mann Whitney U ve Kruskal Wallis analiz test istatistiğinden faydalanılmıştır. Sonuç olarak uygulanan parametrelerin; sporcuların yaşları, cinsiyetleri, branşları ve spor yılı tecrübeleri ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Bu durumun sporcuların yaşam tarzlarının, sosyal ve ekonomik durumlarının, egzersiz düzeylerinin, spor geçmişlerindeki tecrübelerinden kaynaklandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the sportive performance of young male – female volleyball and basketball players and examine the relationship of that performance with selected variables. The study included 138 young sporters, 62 female and 76 male (age 16±2,86, height 1,65±,090, weight 54,81±11,33), who had at least 2 years of sportive experience, were healthy and volunteer and selected randomly. The tests like height, weight, age, leg and back strength, right-left hand clutch strength, pushup-situp-plank test, long jump by standing, Illinois agility test and pro-agility test were applied to the sporters. All the statistical analyses were conducted by using the SPSS 13.0 package software. Frequency (f) and percentage (%) values of the data were determined and given in tables. As a result of the homogeneity test that was applied to the data, a nonparametric distribution was determined by using Mann Whitney U and Kruskal Wallis analysis test statistics. As a consequence, it was determined that the parameters being applied were related with the age, gender, branches and sport year experiences of sporters. This condition is associated with the lifestyles, social and economic conditions, exercise levels and sport experiences of sporters.