İleri derecede preterm yenidoğanların tam oral beslenmeye geçişini etkileyen faktörler
Factors which affect transtion to full oral feeding in very preterm newborns
- Tez No: 605888
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLFET VATANSEVER ÖZBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yeterli beslenme, bebeğin maturitesinin sağlanması ve postnatal erken dönemde karşılaşılabilecek preterm sorunlarından korunmak için gereklidir. Amacımız preterm bir bebeğin beslenmeye başlaması, tam oral beslenmenin gerçekleşme zamanı, bu sırada prematüritenin neden olduğu morbiditelerin bu süreci nasıl etkilediği ve buna bağlı olarak hospitalizasyon süresinin öngörülmesidir. Çalışmamız Ocak 2015 ve Ocak 2019 tarihleri arasında, TÜTF Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Yenidoğan Yoğun Bakım servisinde takip ve tedavi edilen 32. gebelik haftası ve öncesinde doğan 151 yenidoğan bebeğin hastane dosyaları incelenerek retrospektif olarak yapıldı. 28 haftadan önce doğanların sayısı 30 (yüzde 19,9) iken, 29-32. haftalar arasında doğanların sayısı 121 (yüzde 80,1) idi. Çalışmamız sonucunda yapılan istatiksel analizde her iki gruptaki olgular incelendiğinde tam oral beslenmeye geçişi etkileyen faktörler düşük doğum haftası ve tartısı, düşük 1. ve 5. dakika APGAR skoru, şüpheli NEK atağı, mekanik ventilasyon süresi, oksijen olma süresi, CPAP alma süresi, NEK 2 ve üstü atak sayısı, BPD, IVK, NEK, PDA, sepsis, ROP ve RDS varlığı olarak tespit edildi. Sonuç olarak; çalışmamız ileri derecede pretermlerin beslenme aşamalarını etkileyen prenatal-natal-postnatal özellikleri ele alan az sayıda çalışmadan biridir. Tüm grupta tam oral beslenmeye ulaşma zamanını, yüzde 41 oranında doğum haftası, doğum ağırlığı, postnatal morbiditelerden NEK, BPD ve kan kültürü pozitif sepsis varlığı etkilemekteydi. Sonuçlarımız bu konuda az sayıda yapılmış literatürlerle benzerlik göstermektedir. Benzer literatür çalışmalarındaki veriler de sonuçlarımız ile birlikte değerlendirildiğinde; preterm bebeklerde gelişebilecek birçok komplikasyonun ve prematüriteye neden olan etkenlerin, beslenme planlamasını nasıl etkileyeceğini öngörmek daha mümkün olacaktır. Ayrıca bu bulgular hekimlerimize doğum sonrası preterm bebeklerin beslenme progresyonu ile ilgili aileleri ile daha etkili iletişim sağlamalarına ve taburculuk zamanının ön görülmesine yardımcı olacaktır. Çalışmamızda hasta sayısının görece az olması ve özellikle birçok komplikasyonun ve durumun aynı bebekte mevcut olması, çalışmanın, tek merkezli ve geriye dönük oluşu, enteral beslenme yolları ve anne sütü, donör sütü ve formula, anne sütü güçlendirici kullanımnın ve annenin sosyokültürel düzeyinin ele alınmaması bu çalışmanın yetersizlikleri olarak göz önünde bulundurulabilir.Enteral beslenmeye başlama, tam oral beslenmenin yarısına ulaşma, tam oral beslenme zamanı, ilk enteral beslenme ve tam oral beslenme arasındaki süre subjetif, mesleki deneyim ve uygulama ile değişebilen basamaklar olmakla beraber, bu basamakların tarif edilebileceği ortak bir terminoloji oluşturulması, ileriye dönük, çok sayıda hastanın olduğu bir grup ile çalışma yapılması, bebeklerin beslenme şekilleri, anne sütü, formula, anne sütü güçlendiricilerin kullanımını da içeren bir çalışma yapılması faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Sufficient nutrition is necessary for maturation of the baby and for protectionagainstpossiblepremature complications in early postnatal period. Weaimtopredict the time whenbabystartsfeeding, whenfullmouthfeeding is achieved and how the morbiditiescausedbyprematurityaffectsthisprocess and hospitalization time duetotheseproblems. Our study wasconductedbetweenJanuary 2015 and January 2019, in TÜTF (Trakya University, Faculty of Medicine) PediatricsDepartment Neonatal IntensiveCareUnit, byretrospectiveinspection of hospitalizationcharts of 152 newborn babies who were delivered at 32nd.week of gestationorbefore. The number of babieswhowerebornbefore 28 weekwas 30 (19.9) and the onesbornbetween 29-32 weekswere 121 babies (80.1). Accordingtoanalysesperformed on our study results, whencases of the two groups were investigated, the factorswhichaffectedtransitiontofullmouth feding weredetected as earlybirthweeks, lowbirthweight, low 1. and 5.min. APGAR scores, suspicious NEC seizures, duration of mechanicalventilation, duration of oxygenexposure, duration of CPAP, seizurenumbers of NEC 2 orabove, BPD, IVC, NEC, PDA, sepsis, ROP and RDS. In conclusion, our study is one of the veryfewstudieswhichadresses the prenatal, natal and postnatal featuresthataffects the phases of feeding in very (severe) prematurebabies. Time toachievefull oral feeding in wholegroupwasinfluencedbybirthweekwith 53 percent rate, birthweight, among postnatal problems; NEC, BPD and presence of bloodculturepositive sepsis. Ourresultsshowsimilaritywithotherliteraturestudiesaboutthissubjectwhichareveryfew in number. When data of similarliteraturestudiesareevaluatedtogetherwithourresults, it would be morefeasibletoforesee how potential complications in prematurebabies and factorswhichcauseprematuritywouldaffectnutrition(feeding) planning. Furthermore, thesefindingswouldhelpclinicianstoprovide beter communicationwithparentsabouttheirbabies' feding progression and topredict the time of discharge. Inadequtenumber of sample and particularly presence of many complications and conditions in same babies, being retrospective and uni-central, not addressing the subjects of enteral nutrition pathways, mothers' milk, donor'smilkor formula orbreastmilkreinforcementsusageorsocioculturallevel of motherscould be considered as short comings (inefficiency) of this study. Beginning enteral feeding, achievinghalf of full oral feeding, time of full oral feeding, the time betweenfirst enteral feeding and full oral feding may be subjectivesteps and can changedepending on Professional experience and practice but nevertheless, establishing a commonterminologyto define allthese steps, conducting a prospective study with a group of manypatients and a study whichcontains feding types of babies, breastmilk, breastmilkreinforcements and formula usagewill be verybeneficial and fruitful.