Ürogenital travmalar: Son 5 yıllık deneyimlerimiz
Urogenital traumas: experience of the last 5 years
- Tez No: 466831
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP ERYILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Genel Bilgiler: Amerika'da ve birçok ülkede travma 0-44 yaş aralığının en sık ölüm nedenidir. Travmaya bağlı ölüm ortalama 36 yıl ömür kaybına neden olmaktadır. Ülkemizde genç nüfus yoğunluğu nedeniyle travma önemli bir hal almaktadır. Ülkemizde, travma nedeniyle gelişen ölümlerde, trafik kazaları ilk sırayı alırken ikinci sırada iş kazaları yer almaktadır. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi acil servisine başvurup Üroloji kliniğine yatırılan hastalar retrospektif olarak incelenmiştir. Materyal Metod: 23 Mart 2011 ile 1 Nisan 2016 tarihleri arasında kliniğimizde takip ettiğimiz ürogenital travması olan 224 hasta retrospektif olarak incelendi. Tüm hastalar yaş, cinsiyet, travmanın meydana geliş tipi, etkilenen organ türü, travma evrelemesi, eşlik eden diğer organ yaralanmaları radyolojik görüntüleme yöntemleri ve uygulanan tedaviler açısından incelendi. Travma tipi künt (araç içi trafik kazası, araç dışı trafik kazası, düşme), penetran (ateşli silah yaralanması, bıçaklanma) ve diğer yaralanmalar olarak sınıflandırıldı. Bulgular: 23 Mart 2011 yılı ile 1 Nisan 2016 tarihleri arasında acil servise ürogenital travma ile başvuran 224 hastanın 210'u (%93 erkek) olup 14'ü (%7) kadındı. . Erkek hastaların yaş ortalaması 28.7 (±15.8), kadın hastaların yaş ortalaması 31.7 (±17.4) yıl idi. 224 hastanın 78'inde (%35) böbrek yaralanması, 2'sinde (
Özet (Çeviri)
General Information: In United States and many other counties, between ages of 0-44 trauma is the most common death cause. Death tied to trauma, causes drop of average 36 years of life expectancy. In our country due to density of young population trauma; in our country gets more important too. In our country by death caused by trauma, while traffic accidents gets first place occupational accidents gets second. Patients who resort to Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Department and hospitalized in urology clinic examined retrospectively. Material and Methods: Between 23 March 2011 - 1 April 2016 dates in clinic our prospected 224 patients who have urogenital trauma examined retrospectively. All patients examined in terms of age, gender, type of traumas occurrence, effected organ, trauma phase, other effected organ injuries, radiological screening methods and exercised treatment. Trauma type classified as obtuse (inside vehicle traffic accidents, outside vehicle traffic accidents, falling off) penetrative (fire arm injury, stab injury) and other injuries. Results: 224 Patients who consulted emergency ward in between 23 March 2011 – 1 April 2016 dates with urogenital trauma were 210(%93) were male, 14(%17) were female. Average age of male patients were 28,7(±15), female patients were 31(±17.4). Of 224 patients, 78 (%35) had kidney injury, 2 (