Ailesinde kronik hepatit b enfeksiyonu bulunan kişilerde okült hepatit B enfeksiyonu varlığının araştırılması
Ailesinde kronik hepatit B enfeksiyonu bulunan kişilerde okült hepatit B enfeksiyonu varliğinin araştirilmasi
- Tez No: 466830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SÜNNETÇİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Her yıl 500 bin ile 1,2 milyon kişi Hepatit B virüs(HBV) enfeksiyonuna bağlı kronik hepatit, siroz ve hepatoselüler karsinoma nedeniyle kaybedilmektedir.Okült Hepatit B(OHB) enfeksiyonu HBsAg (-) olgularda HBV genomunun karaciğer ve/veya serumda tespit edilmesi olarak tanımlanmıştır. Çalışmamızın amacı HBV DNA tetkiki ile aile içi OHB enfeksiyonunu tespit etmektir. Yöntem: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Polikliniğine 2015-2016 yılları arasında başvuran ve ailesinde kronik hepatit B enfeksiyonu bulunan 327 olguda OHB enfeksiyonunun varlığı araştırılmıştır. Alınan kanlardan HBsAg, anti-HBs, anti-HBcIgG testleri ELISA yöntemiyle ve serum HBV DNA düzeyleri Real Time PCR yöntemi ile çalışıldı. Bulgular: Araştırmaya dâhil edilen 327 olgunun 168'i(%51.37) kadın , 159'u(%48.63) erkekti. Kadınların ortalama yaşı 34±12,7(18-74), erkeklerin ise 38±13,1(18-77) idi . Çalışmamıza alınan 327 hastanın sadece 6'sında(%1,83) HBV DNA pozitifliği saptandı, bunlardan 3'ü kadın, 3'ü erkekti. Anti-HBcIgG 110(%33,6) olguda ve Anti-HBs 193(%59) olguda pozitifti. Çalışmadaki olguların 44'üne(%13,45) önceden Hepatit B aşısı uygulanmıştı, 283'ü(%86,54) ise aşısızdı.Çalışmaya alınan olguların aile bireylerindeki kronik hepatit B enfeksiyonu varlığı değerlendirildiğinde; 53'ünün(%16,2) annesinde, 60'ının(%18,3)babasında, 84'ünün(%25,7) kardeşinde, 103'ünün(%31,5) eşinde, 14'ünün(%4,3) kardeşinde ve 13'ünün(%4,0) ise ailede birden çok kişide (anne+çocuk, anne+kardeş, baba+kardeş, anne+baba, eş+kardeş, kardeş+kardeş) kronik hepatit B saptandı. HBV DNA pozitifliği saptanan 6 kişinin 3'ünün eşinde ve 1'er olgunun da babası, kardeşi ve çocuğunda hepatit B öyküsü mevcuttu.Ayrıca sadece bir kişide Hepatit B aşı öyküsü vardı. OHB saptanan 6 olgunun üçünde Anti-HBcIgG ve üçünde de Anti-HBs negatifti. Sonuç: Aile bireylerinde OHB sıklığının düşük olması ve HBV DNA tetkik maliyetinin yüksek olması nedeniyle aile içi OHB taramasının gerekli olmadığı görüşüne varılmıştır. Bunun yerine hem toplum sağlığı hem de maliyet düşünüldüğünde; yeni vakaların ortaya çıkmasının önlenmesi amacıyla aile bireylerine Hepatit B virüs bulaş yolları, klinik önemi ve alınabilecek önlemlere yönelik eğitimlerin verilmesi daha uygun gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Each year because of hepatitis B virus (HBV) infection 500 thousand to 1.2 million people die of chronic hepatitis, cirrhosis and hepatocellular carcinoma. Occult Hepatitis B (OHB) infection, HBsAg (-) of the HBV genome in cases of liver and / or serum was identified as being detected. The aim of our study was to determine the OHB infection in the family with HBV DNA examination. Method: Van Yüzüncüyıl University Dursun Odabaşı Medical Center Clinic of Infectious Diseases and Clinical Microbiology with chronic hepatitis B infection in the applicant and his family in the years 2015-2016 were studied in 327 patients with OHB presence of infection. HBsAg, anti-HBs, anti-HBcIgG tested by ELISA method and serum HBV DNA levels were determined by the method of Real Time PCR. Results:.The 327 patients were included in the study 168 (51.37%) were female and 159 (48.63%) were male. The average age of the women was 34 ± 12.7 (18-74) and men was 38 ± 13.1 (18-77). In our study, 327 patients received only 6 (1.83%) were HBV DNA positive, 3 of them women, 3 men. Anti-HBcIgG 110 (33.6%) and anti-HBs 193 patients (59%) positive cases. in 44 patients in the study (13.45%) Hepatitis B vaccine had applied previously and 283 (86.54%) of the unvaccinated. When chronic hepatitis B infection in family members of patients in the study were assessed; 53(%16,2) mothers, 60(%18,3) fathers, 84(%25,7) brothers , 103(%31,5) partner, 14(%4,3) children, and 13(%4,0) more than one person in the family (mother+father, brother+sister, mother+child etc.). HBV DNA positivity was detected in 6 of the person's spouse in 3 cases and a father, brother and child had a history of hepatitis B. In addition, only one person who had a history of hepatitis B vaccine. The Occult hepatitis B detected 6 cases of three Anti-HBcIgG was negative. Conclusion: Due to the low frequency of occult hepatitis B in the family and high cost of the HBV DNA tests screening it is not necessary. Instead, when considering both public health and the cost; order to prevent the occurrence of new cases, family members of the hepatitis B virus transmission routes, given the importance of training for clinical and precautions seem more appropriate