Klinigimizde yapılan periferik sinir blok yöntemlerinin geriye dönük değerlendirilmesi: Üçyıllık analiz
Rectospective study of peripheral nerve blocks applied in OUR clinic
- Tez No: 466843
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUREDDİN YÜZKAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Periferik sinir blokları genellikle üst ve alt ekstremiteyi innerve eden sinirlerde, gerek anestezi, gerekse akut ve kronik ağrı tedavisi amacıyla uygulanan önemli rejyonel anestezi tekniklerindendir. Periferik sinir bloklarının en önemli avantajı blok etkisinin sinirin innerve ettiği alanla sınırlı olmasıdır. Bu nedenle son yıllarda periferik sinir blokları hem genel anesteziye hem de santral bloklara alternatif yöntemler haline gelmişlerdir. Periferik blok yapılan hastaların hastanede kalış süreleri, komorbidite durumları, ASA risk skorları, ek medikasyon gerekip gerekmediği ve olguların demografik verileri incelenerek, kliniğimizde yapılan periferik sinir bloklarında kullanılan yöntemlerin, ameliyat türüne, anestezi riskine ve hastanede kalış süresi üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Yerel etik kurul onamı (30.11.2016/09) alındıktan sonra Ocak-2013 ile Aralık 2015 tarihleri arasında ameliyat olmak üzere periferik blok yapılmış olan hastaların, anestezi fişleri ve otomasyon sistemi üzerinden bilgileri retrospektif olarak incelendi. Hastalar periferik blok yapılan ekstremiteye göre üst ekstremite (Grup U ) ve alt ekstremite (Grup A) olarak iki gruba ayrıldı. Her grup kendi içinde yumuşak doku ameliyatı (1), kemik ameliyatı (2) ve amputasyon (3) olmak üzere 3 alt gruba ayrıldı. Hastaların yaşları, cinsiyetleri, ASA sınıflamaları, operasyon süreleri, hastanede kalış süreleri, komorbit hastalıkları, istenen konsültasyonları, perioperatif yaşanan komplikasyonları, tanıları ve ek medikasyonları kaydedildi. Çalışmaya toplam 781 olgu dahil edildi. Bunların 594'ü erkek, 187'si kadın idi. Erkeklerin yaş ortalaması 28.6±15.38 iken, kadınların yaş ortalaması 34.40±18.38 olarak saptandı. Ortalama ameliyat süresi ise 71.49±39.31 dk olurken, erkeklerde bu süre 73.75±41.17 dk, kadınlarda 64.33±31.77 dk olmuştur. Ortalama hastanede kalış süresi 3.06 gün iken, ameliyat tipine göre en uzun ortalama süre 11.7 gün ile alt ekstremite amputasyon ameliyatlarında oldu. Üst ekstremite cerrahisi geçiren olguların ortalama hastanede kalış süreleri 2.76 iken, sadece alt ekstremite cerrahisi geçiren olgularda bu süre 4.95 gün oldu. Çalışmada olguların %91.7'si ASA I, %6.27'si ASA II, %2'si ise ASA III olarak bulundu. Hastalar hastanede kalış süresine göre incelendiğinde ASA I hastalarda hastanede kalış süresi ortalaması 2.9 gün iken, ASA II'de 3.83 gün, ASA III'te ise 8.2 gün olarak bulunmuştur. ASA III hastanede kalış süreleri yönünden diğer iki gruba göre anlamlı şekilde yüksek bulundu. Çalışmada 781 olgunun 664'üne sadece infraklavikular blok, 24'üne interskalen blok, 1'ine supraklavikular blok, 8'ine siyatik blok, 5'ine femoral blok, 1 hastaya da popliteal blok, 56'sına kombine femoral+ siyatik blok ve 13'üne kombine femoral+popliteal blok uygulandı. Sadece Sonuç olarak; ASA riski arttıkça hastanede kalış sürelerinin artacağının, periferik bloklarının diğer anestezi tekniklerinine göre sistemik etkileri minimal olan ve daha az komplikasyon oranına sahip güvenli bir yöntem olduğu, sıklıkla uygun hastalara tercih edilmesi gerektiği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Peripheral regional block is an important regional anesthesia technique commonly applied to the nerves which innervate upper and lower extremities for the purpose of anesthesia and acute and chronic pain treatment. The most important advantage of peripheral nerve blocks is the limited affect of the block to the innervated nerve region. Therefore peripheral nerve blocks became alternative practices to both general anesthesia and central regional blocks recently. Durations of hospital stay, co morbidities, ASA scores, additional medication needs and demographical data of the cases which applied peripheral nerve blocks were analyzed and research of the affects of the peripheral nerve block methods performed in our clinic to type of anesthesia, risk of anesthesia and duration of hospital stay were aimed. After achieving etical committee aproval (30.11.2016/09), the anestehsia charts and hospital system data of the patients who underwent surgery under peripheral nerve block between the dates of January 2013 – December 2015 were analyzed retrospectively. Patients were divided into two groups as upper extremity (Group U) and lower extremity (Group A) according to the extremities that were applied peripheral block. Each group was divided into 3 subgroups as: soft tissue surgery (1), bone surgery (2) and amputation (3). Ages, sexes, ASA classifications, operation durations, durations of hospital stays, co-morbidity diseases, consultations, perioperative complications, diagnoses and addition medications were recorded. 781 cases were involved in the research. 594 of them were male and 187 of them were female. Age average of male was 28.6±15.38 while female age average was 34.40±18.38. Average operation duration was 71.49±39.31 minutes while that duration was 73.75±41.17 minutes in male operations and 64.33±31.77 minutes in male operations. Average duration of hospital stays was 3.06 days and according to the surgery type the longest average duration of hospital stays was 11.7 and that was recorded in low extremity amputation surgeries. The duration of hospital stays of the cases who had upper extremity surgery was 2.76 while the durations of the cases who had only low extremity surgery was 4.95. In the study 91.7% of the cases was found ASA I, 6.27 % of them was ASA II and 2% was ASA III. When the patients were observed according to the duration of hospital stays, the average hospital stays of ASA I patients was 2.9 days, 3.83 days for ASA II and 8.2 days for ASA III. ASA III was found significantly high compared to the other two groups. 781 cases involved in the research and 664 of the cases were applied infraclavicular block, 24 of them were applied interscalene block, one of them is applied supraclavicular block, 8 were applied sciatica block, 5 were applied femoral block, 1 was applied popliteal block, 56 of them were applied femoral+ sciatica block and 13 of the cases were applied combined femoral and popliteal block. As a result; it was concluded that the higher the risk of ASA the higher the duration of hospital stays, peripheral blocks were reliable methods with minimal systemic effects and with less complication rates and they should often be preferred for the suitable cases.