Deksketoprofen trometamol yüklü kontrollü salım gösteren nanoboyutta ilaç taşıyıcı sistem geliştirilmesi ve in vitro/in vivo değerlendirilmesi
Development and in vivo/in vitro evaluation of dexketoprofen trometamol loaded nanosized drug delivery system presenting controlled release
  1. Tez No: 466851
  2. Yazar: AHMET ALPER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YASEMİN YAZAN, YRD. DOÇ. DR. EVRİM YENİLMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
Tarihin en eski ve üzerinde en fazla çalışılan ilaç araştırma konularından biri ilaç ile ağrı tedavisidir. Postoperatif ağrı ile hafif ve orta şiddetteki ağrıların tedavisinde analjezik etkili ilaç kullanımı tüm dünyada son derece yaygındır. Günümüzde kullanılan ilaçlar günün belli saatlerinde tek ya da çok doz olarak tüketilmektedir. Bu çalışmada günde üç kez ilaç alımı ile ağrı kontrolü yerine günde tek doz ile tüm gün ağrı kontrolü hedeflenmiştir. Steroit olmayan antiinflamatuvar ilaçlar (NSAİİ) analjezik ve antiinflamatuvar etkinlik gösteren farmakolojik ilaç grubudur. Deksketoprofen trometamol bu ilaç grubuna ait yeni bir etkin maddedir. Kas-iskelet sistemi ağrısı, dismenore, diş ağrısı, postoperatif ağrı gibi hafif ve orta şiddetteki ağrıların tedavisinde kullanılır. Deksketoprofen trometamol'ün dağılım ve eliminasyon yarı ömrü sırasıyla 0.35 ve 1.65 saattir. Bu çalışmada, etkin madde salımını uzatmak için umut vaat eden deksketoprofen trometamol yüklü polimerik ve katı lipit nanopartikül sistemi hazırlanmıştır. Hazırlanan formülasyonların karakterizasyonu yapılmış, salım profili ve kinetiği incelenmiş ve optimum formülasyonların belirlenmesinin ardından kararlılık, sitotoksisite ve in vivo hayvan deneyleri gerçekleştirilmiştir. Daha uzun süre analjezik etkinlik gösteren iki farklı ilaç taşıyıcı sistem başarıyla hazırlanmış ve dolayısıyla çalışmada hedeflenen amaca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the oldest and most studied drug research topics in history is pain treatment with medication. Use of analgesic drugs in the treatment of mild to moderate pain and postoperative pain is widespread throughout the world. Drugs currently used are consumed as single or multiple doses daily at certain time intervals. Controlling pain all day with a single dose instead of drug administration three times a day was aimed in this study. Non-steroidal anti-inflammatory drug (NSAID) is a pharmacological drug group with analgesic and antiinflammatory activity. Dexketoprofen trometamol is a new active agent belonging to this group. It is used in treating mild to moderate pain such as musculoskeletal pain, dysmenorrhea, toothache and post-operative pain. Distribution and elimination half-lives of dexketoprofen trometamol are 0.35 and 1.65 hours, respectively. Promising prolonged release dexketoprofen trometamol loaded polymeric and solid lipid nanoparticles were prepared in this study. Characterization was performed on formulations prepared, release profile and kinetics were investigated and stability, cytotoxicity and in vivo animal experiments were achieved following determination of optimum formulations. Two different drug delivery systems presenting longer analgesic activity were successfully prepared and therefore the aim targeted in this study was reached.