2010-2021 yılları arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi çocuk nefroloji bölümünde vezikoüreteral reflü nedeniğle takip edilen 0-18 yaş arasında hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients aged 0-18 years WHO were followed up for vesicoureteral reflux in Ondokuz Mayis University, department of pediatric nephrology between 2010-2021
- Tez No: 790316
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET TEKCAN KARALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Vezikoüretral reflü (VUR) idrarın mesaneden üst üriner sisteme geri kaçışıdır. Altta yatan nedene göre birincil ve ikincil olmak üzere iki gruba ayrılır. VUR'un klinik önemi, VUR'lu hastada enfekte idrarın bakterileri mesaneden böbreğe taşıyarak hastaları akut piyelonefrite yatkın hale getirdiği, bunun da böbrek skarlaşması, hipertansiyon ve kronik böbrek hastalığına yol açabileceği varsayımına dayanmaktadır. Ancak, VUR tanılı hastalarda böbrekte skarlaşmaya etki eden faktörler giderek daha fazla sorgulanmaktadır. Sonuç olarak, VUR'un klinik etkisi ve tedavisi tartışmalıdır. Bu çalışmadaki amacımız 01.01.2010 – 31.12.2021 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs üniversitesi Çocuk Nefroloji bölümünde primer VUR tanısı ile izlenmiş hastaların klinik, laboratuvar, görüntüleme bulguları ile, takip ve tedavi sonuçlarının ortaya konması ve prognoza etki eden faktörlerin saptanmasıdır. Materyal ve Metod: Çalışmada 01.01.2010 – 31.12.2021 tarihleri arasında VUR tanısı ile izlenen 263 hastanın dosyaları geriye dönük olarak incelendi. Çalışmaya 0-18 yaş arası çocuk nefroloji kliniğine başvuran, üriner sistem ultrasonografisi, işeme sistoüretrografisi (VCUG) ve renal kortikal böbrek sintigrafisi (Tc-99m DMSA) yapılmış olan, VCUG'da VUR saptanan primer VUR tanılı hastalar alındı. Bulgular: Çalışmada incelenen 263 hastadan %40,7'si erkek, %59,3'ü kız idi. Hastaların başvuru yaşı ortalaması 3,80 ± 3,80 yıl (ortanca 3,08 yıl), ortalama izlem süresi 3,99 ± 3,23 yıl (ortanca 3,12 yıl) saptandı. Hasta grubumuzda yüksek dereceli reflü tanısı olanlar (150 hasta, %57,03) ağırlıkta idi. Kız hastalarda daha çok düşük-orta dereceli reflü saptanırken (86 hasta, %55,1), erkek hastalarda daha çok yüksek dereceli reflü (80 hasta, %74,8) saptandı. Kliniğimize en sık başvuru nedeni %79,1 ile üriner sistem enfeksiyonu geçirilmesi, ikinci en sık başvuru nedeni ise %17,5 ile antenatal hidronefroz (HN) idi. VUR tanılı hastaların tanı anındaki üriner sistem ultrasonografileri tarandığında yaklaşık yarısında (125 hasta, % 47,5) HN saptandı. Düşük orta dereceli reflüsü olan hastaların %34,5'inde HN varken, yüksek dereceli reflü olan hastaların %57,3'ünde HN saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Vesicourethral reflux (VUR) is the escape of urine from the bladder back to the upper urinary tract. According to the underlying cause, it is divided into two groups as primary and secondary. The clinical significance of VUR is based on the assumption that infected urine in patients with VUR carries bacteria from the bladder to the kidney, predisposing patients to acute pyelonephritis, which can lead to kidney scarring, hypertension, and chronic kidney disease. However, the factors affecting kidney scarring in patients with VUR are increasingly questioned. In conclusion, the clinical effect and treatment of VUR is controversial. Our aim in this study is to reveal the clinical, laboratory, imaging findings, follow-up and treatment results of patients who were followed up with the diagnosis of primary VUR in the Department of Pediatric Nephrology of Ondokuz Mayıs University between 01.01.2010 and 31.12.2021 and to determine the factors affecting the prognosis Material and method: In the study, the files of 263 patients who were followed up with the diagnosis of VUR between 01.01.2010 and 31.12.2021 were retrospectively examined. The study included patients with primary VUR who were admitted to a pediatric nephrology clinic between the ages of 0-18 years, who underwent urinary system ultrasonography, voiding cystourethrography (VCUG) and renal cortical kidney scintigraphy (Tc-99m DMSA), and who had VUR detected in VCUG Results: Of the 263 patients examined in the study, 40.7% were male and 59.3% were female. The mean age of admission was 3.80 ± 3.80 years (median 3.08 years), and the mean follow-up period was 3.99 ± 3.23 years (median 3.12 years). In our patient group, those with a diagnosis of high-grade reflux (150 patients, 57.03%) were predominant. While low-to-moderate reflux was detected more in female patients (86 patients, 55.1%), higher grade reflux was detected in male patients (80 patients, 74.8%). The most common reason for admission to our clinic was urinary tract infection with 79.1% and antenatal hydronephrosis (HN) with 17.5% of the patients. While HN was detected in 34.5% of patients with low moderate reflux, HN was detected in 57.3% of patients with high-grade reflux.