Karvedilol içeren katı lipit nanopartikül formülasyonlarının hazırlanması ve in vitro değerlendirilmesi
Preparation and in vitro evaluation of solid lipid nanoparticle formülations containing carvedilol
- Tez No: 466858
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVRİM YENİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, oral olarak uygulanan katı lipit nanopartikül taşıyıcı sisteminin hazırlanması, seçici olmayan beta(β)-adrenerjik ve alfa1(α1)-reseptör antagonisti özelliği olan, kalp yetmezliği (KY) ve miyokard infarktüsü (Mİ) sonrası tedavide klinik etkinliği kanıtlanmış bir etkin madde olan Karvedilol'ün sisteme eklenmesi, kontrollü salım gösteren yeni ilaç taşıyıcı sistemin geliştirilmesi ve in vitro salım çalışmalarının yapılmasıdır. Karvedilol, α1, β1 ve β2 adrenerjik reseptör blokajı özelliği olan bir adrenerjik reseptör blokörüdür. Karvedilolün organ koruyucu etkisi olduğu gösterilmiştir. Karvedilol etkili bir antioksidandır ve reaktif oksijen radikallerini ortadan kaldırır. Karvedilol rasemiktir ve hem R (+), hem de S (-) izomerlerinin α1 adrenerjik reseptör blokajı ve antioksidan özellikleri vardır. Karvedilolün insan damar düz kas hücreleri üzerine antiproliferatif etkisi vardır. Hafif veya ciddi kalp yetmezliği hastalarında ventrikül fonksiyonunu düzelttiği, mortalite ve morbiditeyi azalttığı çalışmalarda kanıtlanmıştır. Bu nedenle kalp yetmezliği hastalarında standart tedavi seçeneği olarak düşünülmelidir. Bu çalışmada, Karvedilol içeren katı lipit nanopartikül (KLN) sistemi geliştirilmiştir. Formülasyonda, katı lipit olarak Dynasan® 114, yüzey etkin madde olarak Tween® 80 kullanılmıştır. KLN sistemlerinde lipit yapıların değişmediği X-ışını kırınım (XRD), diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC), infrared (IR) ve nükleer manyetik rezonans (NMR) analizleri ile kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to prepare orally applicable solid lipid nanoparticle (SLN) delivery system, to add the carvedilol which is a drug substance proven clinical effetiveness after heart failure (HF) and mycordial infarction (MI) to the system, to improve of new drug delivery system which is showing controlled release and to do in vitro release studies. Carvedilol is an α1, β1 and β2 adrenergic receptor with an adrenergic blocking properties. Carvedilol has been shown that the organ protective effects. Carvedilol eliminates an effective antioxidant and reactive oxygen radicals. Carvedilol is racemic, and both R (+) and S (-) isomer of the α1 adrenergic receptor blockade and has antioxidant properties. Carvedilol has antiproliferative effects on human vascular smooth muscle cells. Mild or severe heart failure improves ventricular function in patients that have been proven in studies to reduce mortality and morbidity. It must therefore be considered as the standard treatment option for patients with heart failure. In this study, SLN system containing carvedilol was developed. In the SLN system, Dynasan® 114 was used as the solid lipid, while Tween® 80 was used as the surfactant. Lipid structures of SLNs were verified to be unchanged by the X-ray diffraction (XRD), differential scanning calorimetry (DSC), infrared (IR) and nuclear magnetic resonance (NMR) analyses.