Bilgisayar yardımı ile seslerin analizi
Computer aided voices analysis
- Tez No: 46687
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER BULAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bilgisayar Yardımı lie Seslerin Analizi. Sözün kim tarafından söylendiğinin tanımlanması işlemine konuşmacı tanıma denir. İki çeşit konuşmacı tanıma metodu vardın konuşmacı doğrulama (verification) ve konuşmacı kimliği tespiti (identification). Bu çalışmada konuşmacı doğrulama yöntemi kullanılmıştır. Konuşmacının örnek sözleri daha önceden sisteme öğretilmiştir. Test edilecek söz örneği bilgisayar kütüğünde kayıtlı olan şahısların söz örnekleri (örgüler) ile karşılaştırılıp, bu örgülerle olan benzerlik derecesi bilgisayar ile verilecek rapordan incelenebilir. 1. bölümde şimdiye kadar konuşmacı tanıma konusunda yapılan araştırmalar ve kullanılan yöntemler incelenmiştir. Genel olarak sözcük tanıyan sistemleri oluşturan birimler tanıtılmıştır. 2. bölümde kullanılan yöntemler anlatılmıştır. Bunlar iki gurupta incelenmiştir, donanım alt gurubunda ses örneği toplamada kullanılan ses kartının özellikleri incelenmiştir. Metot alt gurubunda ses örneği toplamada kullanılan ses kartının özellikleri incelenmiştir. Sözcük analizinde kullanılan Fast Fourier dönüşümü, ses kartını kontrol eden ve kütüğe kayıt edilen örgülerin zaman ve kazançlarını normalize eden veri toplama programı tanıtılmıştır. MCAD programı kullanılarak frekans spektrumlarının kalibrasyoniarının nasıl yapıldığı açıklanmıştır. 3.bölümde ses örgülerinin dosya isimleri için genel format tanımlanmıştır. (*.Wav) soyadlı ses dosyalarının (ASCII) dosyalara dönüştürülmesinde kullanılan basic programın yapısı anlatılmıştır. Ortalama frekans spektrum dosyalarını ve korelasyon hesabını yapan MATCAD 'de yazılmış programın yapısı açıklanmıştır. 4.bölümde şahısların söz örneklerinin frekans spektrumlannı temsil eden MCAD ile elde edilmiş frekans spektrumları verilmiştir. Şahıslara ait sözler ile kütükteki örgüler karşılaştırılıp elde edilen korelasyon sonuçları birer grafik ile gösterilmiştir. Alınan korelasyon sonuçlan ile test edilen ses örneğinin kime art olduğu inceienebiiir.
Özet (Çeviri)
Computer Aided Voices Analyses Determining the person who says the utterances is called voice recognition. Two kind of voice recognition methods are being used by researchers. Speaker identification and speaker verification. We used speaker verification for this research. First the system is trained by the speakers. Sample voice patterns are compared and correlated with recorded sample patterns of the speakers. The computer searches the similarity degree of the voices and reports the results. In section one, researchers about speaker recognition and their methods are inspected. The units of the speech recognition systems are described. In section two, The methods Used in this research are divided in two subgroups. In the hardware subgroup,the sound interface PCB and computer specifications are written. In the software subgroup (FFT) tecnique for analysing voice samples, data acqusation software which is used for the normalisation of the *.Wav files are explained. MCAD program for calculating the frequency spectrum and correlation are explained by examples. In section three, the volume and quantity of the voice fiieV stored into the hard disc are declared. Sampling rate for recording voices are calculated. General structure of the basic ' program which is used for converting (*.Wav ) data files to (ASCII) files is explained. In section four, the frequency spectrums envelopes of the speakers' voices are inspected. Correlation results of the frequency spectrums are represented by graphics are given. The experimental results of this research is criticised.