Doğum sürecinde ve doğum şekline bağlı oksidatif stresin değerlendirilmesinde tiyol/disülfit dengesinin araştırılması
To determine serum thiol-disulfide homeostasis in pregnancy to labor and to investigate the effects of the mode of delivery on the oxidant and antioxidant systems in mothers
- Tez No: 466887
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY KÜÇÜKÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Oksidatif stresin gösterilmesine yeni bir yöntem olan tiyol disülfid dengesi ile doğum sürecinde ve doğum şekline bağlı oksidatif stresin değerlendirilmesi. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 10 Şubat 2017-10 Mayıs 2017 tarihleri arasında Dr. Sami Ulus Kadın Doğum ve Çocuk Sağlığı Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi'nde yapılmıştır. Çaılşmaya 20 yaş ve üzerinde canlı tekil gebeliği mevcut olan toplam 60 hasta ; gebeliği normal vajinal doğumla sonuçlanan 30 gebe ve gebeliği elektif sezaryen doğumla sonuçlanan 30 gebe dahil edilmiştir. Bulgular: Normal doğum ve sezaryen doğum grubunda doğum öncesi tiyol ve total tiyol düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır (sırasıyla p=0,001 ve p0,05). Tiyol, total tiyol, disülfid ve indeksler açısından doğum öncesi ve doğum sonrası süreçte istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective : To determine serum thiol-disulfide homeostasis in pregnancy to labor and to investigate the effects of the mode of delivery on the oxidant and antioxidant systems in mothers Methods : This study was performed between 10.2.2017- 10.5.2017 and the participants were divided into two groups according to the mode of their labor and delivery: group 1 (n :30)women with normal labor and delivery and group 2 (n:30) with scheduled caesarean section (C/S) and delivery. Results : There was a statistically significant difference between the two groups in thiol and total thiol levels (p=0,001 ve p0,05). There was no statistically significant difference between pre- and postpartum periods in terms of thiols, total thiols, disulfides and indexes (p> 0.05).