Araç içi trafik kazasına bağlı yaralanmalarda emniyet kemeri ve hava yastığının travma şiddet skoru (ınjury severıty score-ıss) ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of safety belt and air bag with the injury severity score (ISS) in trauma of traffic accident
- Tez No: 466933
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Türkiye‟de ve dünyada acil servislere en fazla başvuru nedenlerinden biri travma sonrası yaralanmalardır. Travmanın ölüm, yaralanma, sakatlık, psikolojik stres, ekonomik kayıplar, iş gücü kayıpları gibi önemli sonuçları olmaktadır. Motorlu araç kazaları, gelişmiş ve ileri teknolojiye rağmen önemli bir mortalite ve morbidite sebebidir. Çalışmamızda amacımız; araç içi trafik kazası sebebiyle getirilen hastalarda emniyet kemeri ve hava yastığının travma şiddet skoru ile ilşkisini incelemekti. Yöntem ve Materyal: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Sağlık Uygulama ve Araş- tırma Merkezi Acil Servisine son bir yıl içinde ayaktan başvuran ya da 112 ambulansı tarafından getirilen trafik kazası geçirmiş 274 olgu prospektif olarak incelendi. Çalışmaya 18 yayın üzerinde olan ve çalışmaya kabul edilen 171 olgu dahil edildi. Bulgular: ÇalıĢmamızda 171 olgunun 109‟unun erkek (%63,74), 62‟sinin (%36,25) kadın olduğunu tespit ettik. ÇalıĢmızda 171 olgunun 87‟sinin (%50.87) emniyet kemeri takmadığı, 84 olgunun (%49.13) ise emniyet kemeri taktığını saptadık. ÇalıĢmamızda emniyet kemeri takan hastaların ISS ortalaması 0,6 iken emniyet kemeri takmayan hastaların 2,8 olarak tespit ettik. Emniyet kemerinin kullanıldı- ğı ve hava yastığının açıldığı kazalarda ISS skoru 0.94 iken sadece emniyet kemeri 5 kullanımında ISS skoru 24.9 du ve istatistiksel olarak anlamlıydı. Hava yastığının da ancak emniyet kemeri ile beraber kullanıldığı zaman etkin bir koruma sağladığını tespit ettik. ÇalıĢmamızda 65 olguda (%38.01) çarpıĢma anında aracında hava yastığının (air bag) açıldığını, 106 (%61.98) olgudada ise hava yastığının açılmadığını ya da araçta hava yastığının olmadığı tespit ettik. Hava yastığı açılan olgularda ortalama travma Ģiddet skoru (ISS) 2,6 iken hava yastığının açılmadığı araçlarda yaralanan olguların ortalama travma Ģiddet skorunun 1,2 olduğunu saptadık. Sonuç: ÇalıĢmamızda literatürle uyumlu olarak emniyet kemeri takan olguların yaralanma Ģiddet skoru (injury severity score ISS) daha düĢük, emniyet kemeri takmayanlarda ise yüksek tespit ettik. Emniyet kemeri takan olgularda literatüre uyumlu olarak baĢ boyun, yüz, batın, göğüs, ekstremite ve diğer organ yaralanmasının daha az oranda görüldüğünü saptadık. Emniyet kemeri takan olgularda hastaneye yatıĢ oranının daha düĢük olduğunu gözlemledik. ÇalıĢmamızda hava yastığının çarpıĢma anında açılmasının tek baĢına ISS de istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluĢturmadığını tespit ettik. Emniyet kemeri ile birlikte kaza sırasında hava yastığının açılması, izole bazı yaralanmalara neden olsa da yaralanma Ģiddet skorunu (ISS) düĢürdüğünü saptadık.
Özet (Çeviri)
One of the most frequent reason for referral to emergency services in worldwide and Turkey is post-traumatic injuries. Trauma has important consequences such as death, injury, disability, psychological stres, economic losses, work loss. Motor vehicles accidents are an important cause of mortality and morbidity despite improved and advanced technology. We aimed to contribute to the development of solutions to reduce injuries and deaths caused by traffic accidents in our work. In this study we examined the relationship between seatbelt and airbag and injury severity score(iss) in the patients brought to the HaydarpaĢa Numune Traininig and Research Hospital Emergency Department between September 2016 and April 2016 due to car traffic accidents. In our study, we found that injury severity score (ISS) was lower in patients wearing safety belts in accordance with the literature and higher in patients not wearing safety belts. In cases of wearing seat belts, we found that the head and neck, face, abdomen, chest, extremity and other organ injuries were seen less frequently in accordance with the literature. We observed a lower rate of hospitalization for patients wearing seat belts. In our study, we found that air bag inflation alone did not make a statistically significant difference in ISS alone. We found that opening the airbag during an accident with the seat belt reduced the injury severity score (ISS), although it caused some isolated injuries.