Bariatrik cerrahi yapılmış hastalarda preoperatif ve postoperatif erken dönemde MPV, NLO, PLO ve trombosit değerlerinin değişimi
Change in MPV,NLO,PLO and platelets volues in preoperative and postoperative periods of patients who underwent bariatric surgery
  1. Tez No: 466951
  2. Yazar: HİLAL NEMLİ ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRCAN KISAKOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Çalışmamızda bariatrik cerrahi yapılan hastaların preoperatif ve post operatif 3.ay ve 6.ayda bakılan tam kan sayımı değerlerinden NLO, PLO, MPV, PLT değerlerinin değişimini hesaplamayı ve obezitede kaybedilen kilo oranlarıyla, değişen inflamasyon ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem ve Gereç : Endokrinoloji kliniği onayı alınarak Genel Cerrahi kliniği tarafından obezite cerrahisi yapılmış olan 80 hastanın preoperatif ve rutin kontrolleri olan post operatif 3. Ay ve 6.aylarda çalışılan hemogram testlerindeki nötrofil /lenfosit oranı, platelet/lenfosit oranı, MPV, trombosit düzeylerine hastanemiz dosya arşivinden tarayarak ulaşıldı. NLO ve PLO sırayla tam kan sayımındaki nötrofil değerini lenfosit değerine bölerek ve trombosit değerini lenfosit değerine bölerek hesaplandı. Bulgular: Çalışmamızda 3. ay ve 6. aya ait kilo değerlerinde başlangıç ölçümü olan 0. aya göre azalma gözlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: İn this study we aimed to observe the change in NLO, PLO, MPV, PLT values of the patients who underwent bariatric surgery and to determine the relation of inflammatory markers of complete blood coun't with varying weight loss rates. Material and Methods: NLO, PLO, MPV, PLT levels were obtained from the hospital records of 80 patients who had undergone obesity surgery, NLO and PLO were calculated by dividing the neutrophil count in the whole blood count by the lymphocyte count and dividing the platelet count by the lymphocyte count.