Otozomal dominant polikistik böbrek hastalığı progresyonunda thiol-disülfid dengesi
Thiol-disulfide balance in autosomal dominant polycystic kidney disease progression
  1. Tez No: 466952
  2. Yazar: SELİN AKTÜRK ESEN
  3. Danışmanlar: UZMAN MUSTAFA AHMET HÜNÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Çalışmamızda, otozomal dominant polikistik böbrek hastalığına (ODPBH) sahip hastalarda, thiol-disülfid homeostazının ve total antioksidan kapasite (TAK) durumunun belirlenmesi, elde edilen sonuçların sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 34 ODPBH hastası ve 30 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Tüm katılımcılardan 8 saat açlık sonrası venöz kan örneği alınarak serumları ayrıldı ve thiol-disülfid ile TAK seviyeleri ölçüldü. Thiol-disülfid homeostazı değerlendirmesi için Erel&Neşelioğlu (2014) yöntemi kullanıldı. TAK ölçümü için“ferric ion reducing antioxidant power assay”(FRAP) yöntemi kullanıldı. Bulgular: Hasta grubunda ortalama yaş 46 (13) yıl, kontrol grubunda ise 41 (13) yıl idi. Hasta grubunun ortalama hastalık süresi 6,7 ± 3,8 yıl olarak bulundu. Hasta grubunda, serum nativ thiol ve total thiol seviyeleri istatistiksel anlamlı düzeyde düşük tespit edildi (sırasıyla, p=0,002, p=0,002). İki grup arasında FRAP seviyeleri açısından farklılık bulunamadı. Serum nativ thiol seviyesi ile yaş (r=-0,620; p=0,000), sistolik kan basıncı (r=-0,697; p=0,000), diyastolik kan basıncı (r=-0,643; p=0,000) arasında anlamlı negatif korelasyon mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to determine thiol-disulfide homeostasis and total antioxidant capacity (TAC) status in autosomal dominant policystic kidney disease (ADPKD) patients and compare the results with healthy control group. Material and Methods: 34 ADPKD patients and 30 healthy volunteers were included in the study. Venous blood samples were taken after 8 hours fasting from all participants and serum samples were separated for thiol-disulfide and TAC levels measurements. Erel&Neşelioğlu (2014) method was used to evaluate thiol-disulfide homeostasis. For TAC measurement,“ferric ion reducing antioxidant power assay”(FRAP) method was used. Results: The mean age was 46 (13) years in the patient group and 41 (13) years in the control group. The mean duration of illness in the patient group was 6,7 ± 3,8 years. In the patient group, serum native thiol and total thiol levels were statistically significantly lower (p=0,002, p=0,002, respectively). There was no difference between the two groups in terms of FRAP levels. There was a significant negative correlation between serum native thiol level and age (r=-0,620; p=0,000), systolic blood pressure (r=-0,697; p=0,000), diastolic blood pressure (r=-0,643; p=0,000).