Bariatrik cerrahi sonrası kardiyovasküler hastalık riski ve ortalama trombosit hacmi ilişkisi
The relationship of cardiovascular disease risk and mean platelet volume after bariatric surgery
  1. Tez No: 685045
  2. Yazar: GONCA NERGİZ TAYLAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMDİ TANER TURGUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Obezite, uzun yıllardır kendisi ve gelişimine zemin oluşturduğu diyabetes mellitus (DM), dislipidemi, hipertansiyon (HT) ve fiziksel aktivitenin azalması gibi sonuçlarla kardiovasküler hastalık açısından risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Bariatrik cerrahi obezitenin tedavisinde güncel bir yaklaşım olarak uygulanmaktadır. Çalışmamızda bariatrik cerrahi sonrasında kilo kaybı ile beraber, kardiovasküler hastalık riskindeki azalmayı, cerrahi sonrası trombosi değerleri arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Yöntem: Kesitsel ve retrospektif olarak planlanmış olan çalışmamıza Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma hastanesinde Ocak 2016 ve Aralık 2018 tarihleri arasında bariatrik cerrahi geçiren hastalar dahil edildi. Hastaların preoperatif dönemde dosyalarından elde edilen vital bulguları, anamnez bilgileri ve rutinde yapılmış olan laboratuvar tetkik değerleri kayıt altına alındı. Bu dönem için hastaların Fragmingham skoruna göre 10 yıllık kardiyovasküler olay riski hesaplandı. Aynı değerler hastalar için rutin uygulanagelen 1 yıllık takipleri sırasında dosyalarından elde edilecek ve 1 yıllık dönemdeki kilo kaybı kayıt altına alındı. Framingham risk skorları, MPV düzeyleri, trombosit sayıları ve 1 yıllık takipteki kilo kaybı karşılaştırıldı. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken istatistiksel analizler IBM SPSS 20.0 paket programı ile yapıldı. Demografik veriler için aritmetik ortalama ve standart sapma, preoperastif ve postoperatif sonuçları karşılaştırmada Ki-Kare, Fisher exact testi ve t-student testi kullanıldı. p değeri istatistiksel olarak 0,05). Kardiyovasküler hastalık riskinde (SCORE) bariatrik cerrahi sonrası öngörüldüğü üzere istatistiksel olarak anlamlı bir düşme saptandı. Sonuç: Morbid obezite tanısı almış ve takiplerine düzenli gelmiş, sonrasında bariatrik cerrahi geçiren 162 hastanın 1. yıldaki laboratuvar parametreleri ve sistemik koroner risk skorlamasındaki değişimleri araştırdığımız çalışmamızda hastaların sistolik kan basıncı ortalaması 124,0 diyastolik basınç ortalaması 76,7mmHg ile pre-hipertansiyon aralığında saptandı. Çalışmaya katılan 162 hastanın bariatrik cerrahi sonrası 1. yıl sonundaki sistolik ve diyastolik tansiyon oranlarında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşme saptandı. Çalışmamızda HDL-kolesterol düzeyi ortalaması hastaların başlangıç kilolarında 48 mg/dl, bariatrik cerrahi sonrası 1. yılda 56,6 mg/dl saptandı ve HDLkolesteroldeki bu yükseliş istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Bariatrik cerrahi sonrası 1. yılda trombosit sayılarında anlamlı oranda düşme gözlemlenmiştir. Bununla birlikte bariatrik cerrahi sonrası SCORE değerinde istatiksel olarak anlamlı düşme saptandı. Bariatrik cerrahi sonrası kilo kaybı ile trombosit göstergeleri ve kardiyovasküler hastalık risk skorlaması üzerine yapılan az miktarda çalışma olması nedeniyle çalışmaların ve çalışma gruplardaki hasta sayılarının arttırılması gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Obesity is accepted as a risk factor for cardiovascular disease with its own and its developmental causes such as diabetes mellitus (DM), dyslipidemia, hypertension (HT) and decreased physical activity for many years. Bariatric surgery is applied as a current approach in the treatment of obesity. In our study, the relationship between weight loss after bariatric surgery, reduction in cardiovascular disease risk, and postoperative thrombocyte values were evaluated. Methods: Patients who underwent bariatric surgery at Kocaeli Derince Training and Research Hospital between January 2016 and December 2018 were included in our cross-sectional and retrospective study. Vital findings, anamnesis information and routine laboratory test values obtained from the files of the patients in the preoperative period were recorded. For this period, the 10-year risk of cardiovascular events was calculated according to the Fragmingham score of the patients. The same values will be obtained from the files during the routine 1-year follow-up of the patients, and the weight loss in the 1-year period was recorded. Framingham risk scores, MPV levels, platelet counts, and weight loss at 1-year follow-up were compared. While evaluating the findings obtained in the study, statistical analyzes were performed with the IBM SPSS 20.0 package program. Arithmetic mean and standard deviation for demographic data, Chi-square, Fisher's exact test and t-student test were used to compare preoperative and postoperative results. p value of 0.05). A statistically significant decrease was found in the risk of cardiovascular disease (SCORE) as predicted after bariatric surgery. Conclusion: In our study, we investigated the changes in the laboratory parameters and systemic coronary risk scoring in the first year of 162 patients who were diagnosed with morbid obesity and had regular follow-ups and then underwent bariatric surgery. . A statistically significant decrease was found in the systolic and diastolic blood pressure rates of 162 patients who participated in the study at the end of the first year after bariatric surgery. In our study, the mean HDL-cholesterol level was 48 mg/dl in the initial weight of the patients, and 56.6 mg/dl in the first year after bariatric surgery, and this increase in HDL-cholesterol was found to be statistically significant. A significant decrease in platelet counts was observed in the first year after bariatric surgery. However, there was a statistically significant decrease in SCORE value after bariatric surgery. It is suggested that studies and the number of patients in the study groups should be increased due to the limited number of studies on weight loss, platelet indicators and cardiovascular disease risk scoring after bariatric surgery.