S.B.Ü Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesi aile hekimliği polikliniğine başvuran 18 yaş ve üzeri kadınlarda idrar kaçırma sıklığı ve etkileyen faktörler
The prevalence of urinary incontinence and affecting factors in women over eighteen years who applied to the family physician polyclinic of the Ministry of Health Okmeydani Training and Research Hospital
  1. Tez No: 466953
  2. Yazar: KÜBRA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
GİRİŞ-AMAÇ: İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi aile hekimliği polikliniğine dahili problemler nedeniyle başvuran 18 yaş ve üzeri kadınlarda idrar kaçırma sıklığı ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi. GEREÇ-YÖNTEM: Şubat 2017- Mart 2017 tarihleri arasında başvuran, yaşları 18-85 arasında değişen 212 kadın hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastalar idrar kaçıran ve kaçırmayan olarak iki gruba ayrılarak ICIQ-SF (International Consultation on Incontinence Questionnaire Short Form) anket formu uygulandı. Anket formunda demografik bulgular, özgeçmiş, soy geçmiş, ek hastalıklar, idrar kaçırma risk faktörleri ile ilgili anamnez bilgileri sorgulandı. Çalışmada elde edilen bulgular, bağımsız gruplar t testi, Shapiro Wilk testi, Mann Whitney U testi, Pearson KiKare testi, Fisher's Exact Ki-Kare testi ile istatiksel anlamlılık açısından değerlendirildi. BULGULAR: İdrar kaçıran olguların sayısı 111 ve idrar kaçırmayan olguların sayısı 101 olup, idrar kaçırma prevelansı %52.4 idi. İdrar kaçıran hastaların yaş ortalaması 51.07±11.80, idrar kaçırmayan olguların yaş ortalaması 43.50±12.80 idi. İdrar kaçıran olguların %37.7' sinde sıkışma tipi, % 12.3' ünde stres tipi, %30.2' sinde miks tip idrar kaçırma saptandı. Beden kitle indeksinde artış (p< 0.001), eğitim düzeyi düşüklüğü (p< 0.001), kürtaj olma (p: 0.014), menopoz (p< 0.001), iri bebek doğurma (p: 0.048), hipertansiyon (p: 0.01), DM (p: 0.038), kabızlık (p: 0.042), genital prolapsus (p: 0.008) idrar kaçıran grupta anlamlı olarak fazlaydı. SONUÇ: Üriner inkontinans yaşlılarda sık görülen bir durum olmasına karşın aile hekimleri yönetimde yeterince yer almamaktadır. Bunun nedenleri arasında, üriner inkontinansın hastalar tarafından yaşlanmanın doğal bir süreci olarak algılanması veya utanma nedeniyle paylaşılmaması ve aynı zamanda aile hekimlerince rutin olarak sorgulanmaması olabilir. Yaşlılarda kapsamlı geriyatrik değerlendirmenin bir bileşeni olarak idrar kaçırma olup olmadığının sorgulanması bu hastaların tanı almasını sağlayabilir. Aile Hekimleri üriner inkontinansın yönetiminde multidisipliner ekibin bir üyesi olarak önemli rol oynayabilir
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION-AIM: To evaluate the prevalence of UI (urinary incontinence) and effect factors women who applied above eighteen years old to the polyclinics of family physicions due to several problems at Okmeydanı Training and Research Hospital. MATERIAL-METHODS: 212 women who applied to the hospital in the date interval of February 2017- March 2017 and who are in the age range of 18-85 were subjects of this study. Those patients were divided into two groups: urinary incontinent and continent. General poll form, ICIQ-SF were interrogated. In general poll form; medical story about demographic data, personal history, family history, additional diseases, UI risk factors was interrogated. Dates of study were evaluated in the sense of meaningfulness by Shapiro Wilk test, Mann Whitney U test, Pearson Ki-Kare test, Fisher's Exact Ki-Kare test. RESULTS: Number of incontinent and continent subjects was 111 and 101, respectively. So the prevalence of UI was found to be %52.4. Average age of incontinent and continent subjects was 51.07±11.80 and 43.50±12.80 respectively. %37.7 of UI subjects had urgent-type, %12.3 of UI subjects had stress-type and %30.2 had mixed-type UI.