Nonpalpabl meme lezyonlarında meme işaretleme teli ve radyoaktif madde ile lezyon lokalizayonu yöntemlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 466963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN İNCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Klinikte palpe edilemeyen ancak radyolojik görüntüleme yöntemleri ile saptanan lezyonlar nonpalpabl meme lezyonu (NPML) olarak tanımlanmaktadır. Saptanan lezyonun görüntüleme özelikleri benign olarak değerlendirilirse hastanın yaşı ve diğer risk parametreleri göz önüne alınarak izlem söz konusu olabilir. Ancak görüntülemede olasılıkla malign veya malign olduğu düşünülen lezyonlarda biyopsi yapılmalıdır. Son 20 yılda gerek görüntüleme yöntemlerindeki gelişmeler gerekse uygulanan meme tarama programları ile birlikte nonpalpabl meme lezyonlarının saptanmasında artış mevcuttur. Nonpalpabl meme malignitelerinin erken dönemde saptanması hastalardaki mortalite ve morbiditeyi önemli oranda azaltmaktadır. Bu çalışmada, fizik muayenede palpe edilemeyen meme lezyonlarının cerrahi öncesi işaretlemesinde standart bir yöntem olan meme işaretleme teli (MIT) ile yeni bir teknik olan radyonüklid okult lezyon lokalizasyonu (ROLL)' nu karşılaştırmak ve kullanımının lezyon lokalizasyonuna katkısının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2014 – Mart 2017 tarihleri arasında radyoloji kliniğimizde nonpalpabl meme lezyonu nedeni ile işaretleme yapılan hastalar retrospektif olarak tarandı. Mamografi veya ultrasonografi (USG)' de şüpheli bulgu veren 67 hasta; ROLL (n:25) ve MIT (n:42) ile işaretlendi. ROLL grubunda hastaların 1 tanesinde iki ayrı odak olmak üzere toplam 26, MIT grubunda ise 2 hastada iki ayrı odak olmak üzere toplam 44 lezyon saptandı. Ayrıca ROLL grubunda 13 hastada eş zamanlı sentinel lenf nodu biyopsisi (SLNB) uygulandığı görüldü. Her iki grup, demografik özellikler, radyolojik ve patolojik bulgular, spesimen volümü, cerrahi sınır pozitifliği, ameliyat ve hospitalizasyon süresi, komplikasyon oranı, SLNB oranı ve lezyon lokalize etme başarısı açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Her iki yöntemde çeşitli kriterler kullanılarak hesaplanan lezyon lokalize etme başarısı yüksekti (%96-%100). Demografik özellikler, radyolojik ve patolojik bulgular, lezyon lokalize etme başarısı, spesimen volümü, ceerahi sınır pozitifliği, hospitalizasyon süresi ve komplikasyon oranları arasında anlamlı fark bulunmadı. ROLL grubunda operasyon süresinin daha uzun olduğu saptandı. SLNB'nin ROLL grubunda daha çok uygulandığı görüldü. Sonuç: ROLL basit, konforlu ve güvenilir bir metottur. Çalışmamız, NPML'nin cerrahi öncesi işaretlenmesinde ROLL yönteminin MIT ile işaretleme yöntemine iyi bir alternatif olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Breast lesions which are nonpalpable inphysical examination but found to be suspicious for malignancy by ultrasound or mammography must be localized before surgical excision. The main aim in localization is to provide total lesion excision with minimum tissue loss and to obtain good cosmetic results. In the past 20 years, there has been an increase in the detection of nonpalpable breast lesions. Early detection of nonpalpable breast malignancies significantly reduce mortality and morbidity in patients. Nowadays, wire-guided localization (WGL) is the most commonly used preoperative localization method for nonpalpable suspicious breast lesions but in recent years, radioguided occult lesion localization (ROLL) method is becoming popular as an alternative to this method. Aim of this study is to compare ROLL method with the current standard WGL in preoperative localization of suspicious nonpalpable breast lesions. Material and Method: In our study, suspicious lesions in mammographic and ultrasound examination of 67 patients were localized with ROLL (n = 25) and WGL (n = 42) methods. In the ROLL group 26 lesions were localized (two separate focus in one of the patients), whereas a total of 44 lesions (two separate focus in two of the patients) in patients with WGL. Simultaneous sentinel lymph node biopsy (SLNB) was also performed in 13 patients of ROLL group. Both groups were compared for radiological and pathological findings, accurate localization rate, specimen volume, operation period, positive surgical margins, SLNB rates, complication rates and duration of hospitalization. Results: In both methods, the accurate localization rate which was calculated using various criterias was high (96% -100%). The operation period was longer in the ROLL group. SLNB rates were higher in the ROLL group. In both groups, there was no significiant difference in radiological and pathological findings, accurate localization rate, specimen volume, positive surgical margins, complication rates and duration of hospitalization. Conclusion: Our study showed that ROLL, as a simple, safe and comfortable method, can be alternative to WGL in preoperative localization of non-palpable breast lesions.