Acil servise başvuran ve endotrakeal entübasyon uygulanan hastaların klinik ve demografik özellikleri
Demographic and clinical characteristics of patients treated with endotracheal intubation in the emergency department
- Tez No: 466962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TOPAÇOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran ve endotrakeal entübasyon uygulanan hastaların demografik ve klinik özelliklerinin, analizini yapmaktır. Yöntem: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğine 27/12/2014 ile 08/02/2017 tarihleri arasında herhangi bir yakınma ile başvuran ve değerlendirme sonrası entübasyon uygulanan 1381 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışma döneminde hasta verileri 27.12.2014 tarihinde başlanan PROBEL hastane otomasyon sistemi (Hastane Bilgi Yönetim Sistemi=HBYS) üzerinde entübasyon uygulanan hastalar için ICD-10 hasta tanı kodlamasında 550.030 kodlu hastaların verilerine ulaşıldı. Bu dönem içerisinde entübasyon prosedürüne dahil edilen toplam 1381 hastanın üzerinden değerlendirme yapıldı. Bu hastaların hem HBYS hem triaj dosyası verileri toplandı. Bu hastaların yaş, cinsiyet, uyruk, sosyal güvence bilgileri, geliş şekli, komorbid hastalıkları, travma varlığı, entübasyon nedeni, uygulanan entübasyon yöntemi Form 1 üzerine kaydedildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların acil servis ve hastanedeki süreçlerine ilişkin olarak acil serviste kalış süreleri, hastaneye yatış durumu, yoğun bakımda kalış süresi, hastanede kalış süreleri ve mortaliteleri hesaplandı. Hastaların ayrıca laboratuvar analizlerine bakılarak kan sodyum ve potasyum düzeyi, üre, kreatinin, laktat, kan pH değerleri analiz edildi. Tüm bu veriler ile hastaların acil servis ve hastane içi sonlanım şekilleri arasındaki ilişkiler analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the demographic and clinical characteristics of patients who were undergone endotracheal intubation following admission to the Istanbul Education Research Hospital Emergency Department. Methods: A total of 1381 patients who are treated with endotracheal intubation after presentation to the Istanbul Training and Research Hospital Emergency Department with any complaint between December 27, 2004 and August 2, 2011 were included in this study. The data of patients with 550,030 codes were reached in ICD-10 patient diagnosis code for patients who were intubated on PROBEL hospital automation system (Hospital Information Management System = HBYS) started on December 27. During this period, a total of 1381 patients included in the intubation procedure were evaluated. Both HBYS and triage files of these patients were collected. These patients' age, gender, nationality, health insurance, comorbid diseases, presence of trauma, intubation reason, applied intubation method were recorded on Form 1. Emergency clinic stay, hospital stay, intensive care unit stay, and mortality were calculated for the patients included in the study. The patients also evaluated for blood sodium and potassium levels, urea, creatinine, lactate, blood pH values were analyzed. Relations between all these data and patients' emergency department and in-hospital outcome patterns were analyzed.