İnhaler steroidler budesonid ve flutikazonun KOAH atakları ve pnömoni gelişimi üzerine karşılaştırmalı etkisi
The comparative effect of inhaler steroids, budesonide and fluticasone, on existence of copd exacerbations and pneumonia
- Tez No: 466967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA CÖMERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
GİRİŞ: KOAH zararlı gaz ve partiküllere özellikle sigara dumanına karşı oluşan enflamatuar süreç sonucu gelişen, tam olarak geri dönüşümlü olmayan, ilerleyici hava akımı kısıtlanması ile karakterize, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. KOAH yıllık Dünya genelinde 3,2 milyon ölüm sayısı ile dördüncü sıradadır. İKS ve LABA/LAMA kombinasyonu hastaların akciğer fonksiyonlarını, semptomlarını ve yaşam kalitesini düzelttiği, alevlenmeleri azalttığı gözlenmiştir. Fakat İKS kullanımının pnömoni gelişimini artırma yönünde yan etkileri de gösterilmiştir. Bu çalışmamızda KOAH tedavisinde kullanılan inhaler steroidlerden flutikazon ve budesonidin, KOAH hastalarında alevlenme ve pnömoni gelişimi üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçladık. MATERYAL VE METOD: Ocak 2015-Mart 2016 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları polikliniğine başvurup ilk kez KOAH tanısı alan hastalar çalışmamıza dahil edildi. Hastalar 3 gruba ayrıldı. Flutikazon kullanan hastalar 1. grup, budesonid kullananlar 2. grup olarak belirlenmiştir. Tedavisinde İKS olmayan grup kontrol grubu olarak değerlendirilmiştir. Hastalar en az bir yıl boyunca KOAH atak ve pnömoni açısından takip edilmiştir. Hastalara başlangıç ve tedavi sonrası SGRQ, MMRC, 6DYT uygulandı. Veriler IBM SPSS 20.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) ile istatistiksel olarak karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışmamıza alınan 48 hastanınyaş ortalamaları 60,5±8,2 yıl; sigara kullanımı 54,9±45,3 paket-yıldır. Hastaların 45'i (%93) erkek, 3'ü (%7) kadındır. En sık başvuru semptomu 30(%63) hastada bulunan nefes darlığıdır. SGRQ toplam puanları başlangıçta 50,32±18,9'den tedavi sonrası 34,31±14,8'e gerilemiştir. Bütün hastalarda başvuru anında 6DYT sonucu 533,02±303,9 iken tedavi sonrası 579,5±354,3'e yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Chronic Obstructive Pulmonary Disease(COPD) is a common, preventable and treatable disease that is characterized by persistent respiratory symptoms and airflow limitation that is due to airway and/or alveolar abnormalities usually caused by significant exposure to noxious particles and gases. COPD, with 3,2 million case, is the fourth leading cause of death all over the World. Inhaled Corticosteroids (ICS) and Long Acting Beta Agonists(LABA) or Long Acting Muscarinic Antagonists(LAMA) combinations' effect on improvement of lung function, symptoms and quality of life and reduction of exacerbations was reported before. But also inreasing in the risk of pneumonia in ICS users was reported too. We aim to study the effects of ICS, fluticasone and budesonide, on existence of exacerbations and pneumonia in COPD patients. MATERIAL AND METHOD: Patient who admitted University of Health Sciences Kartal Dr. Lütfi Kırdar Education and Training Hospital Pulmonary Diseases Clinics between January 2015 and March 2016 and firstly was diagnosed as COPD were included in study. Patients were divided into three groups. First group consists of patients using fluticasone, second group with budesonide and control group without ICS. COPD exacerbations and pneumonia was detected at least one-year follow-up. St. George Respiratory Questionnaire(SGRQ), Modified Medical Research Council (MMRC) and 6 Minutes Walking Test(6MWT) was performed both in beginning and after treatment. Statistical analysis was made with IBM SPSS 20.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA). RESULTS: The mean age of patients was 60,5±8,2 years; mean smoking was 54,9±45,3 pocket/years.Forty-five(93%) patients were male and 3(7%) were female. Most appealing symptom was dispnea in 30(63%) patients. SGRQ scores decreased from 50,32±18,9 to 34,31±14,8(p0,05). DISCUSSION: ICS in COPD treatment can reduce exacerbations, symptoms but can increase the risk of pneumonia. Previous studies with large series showed these effects. In our study we did not find any statistical significance in these situations. We think the number of patients and time of follow-up are restriction of our study that cause this result. But detection of pneumonia only in ICS groups supports the actual information. CONCLUSION:Although ICS treatment in COPD has adverse effects like pneumonia; it can be used in appropriate patients due to reduction of exacerbations.