Endometrial biyopsi sonucu endometrial intraepitelyal neoplazi (EİN) gelen hastalarda endometrium kanseri birlikteliği, over tutulumu ve frozen başarısının incelenmesi
Accuracy of frozen section analysis, incidence of concurrent endometrial carcinoma and ovarian metastases among patients with endometrial intraepithelial neoplasia
- Tez No: 466966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN BORAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
YEŞİL Baran,“Endometrial Biyopsi Sonucu Endometrial İntraepitelyal Neoplazi(EİN) Gelen Hastalarda Endometrium Kanseri Birlikteliği, Over Tutulumu ve Frozen Başarısının İncelenmesi”, T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara İli 2. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Ankara Etlik Zübeyde Hanim Sağlık Uygulama Araştırma Merkezi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlık Tezi, Ankara 2017. Amaç Endometrial biyopsi sonucu endometrial intraepitelyal neoplazi (EİN) olarak raporlanan hasta gruplarının histerektomi materyallerinde endometrium kanseri insidansını, over tutulumunun sıklığını belirlemek ve frozen ile nihai patoloji sonucunun uyumluluğunu belirlemek amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Çalışma; Ankara İli 2. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Ankara Etlik Zübeyde Hanim Sağlık Uygulama Araştırma Merkezi, Jinekoloji ve Jinekolojik Onkoloji Kliniği'ne 2013 ve 2017 tarihleri arasında başvurmuş olan ve endometrial patoloji düşündüren semptom veya bulguları nedeniyle endometrial biyopsi yapılan hastalardan EİN sistemine göre EİN tanısı alıp cerrahi tedavi (histerektomi) uygulanan 122 hasta retrospektif incelenerek yapıldı. Nihai patolojik inceleme sonucunda saptanan eş zamanlı invaziv endometrium adenokarsinomu, over tutulumu oranları belirlendi ve intraoperatif frozen inceleme sonuçları karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dâhil edilen 122 hastadan toplam 24 hastada (%19.7) nihai patoloji raporunda invaziv endometrium kanseri olduğu saptandı. Over tutulumu sadece 1 (%0.8) hastada görülürken intraoperatif frozen incelemede 24 hastanın 18'i (%75) doğru tanı alırken 3 (%12.5) hastaya malignite izlenmedi denmesine rağmen nihai patoloji endometrium kanseri gelmiştir. Sonuç: Endometrial prekanseröz lezyonu olan hastalarda önemli oranlarda eşlik eden endometrium kanseri söz konusudur. EİN tanısı alan hastalar postmenopozal ise veya premenonopozal olup fertilite arzuları yoksa cerrahi yaklaşımla tedavi edilmelidirler ve şartlar uygunsa frozen inceleme istenmelidir.
Özet (Çeviri)
YESIL Baran, Accuracy of frozen section analysis, incidence of concurrent endometrial carcinoma and ovarian metastases among patients with endometrial intraepithelial neoplasia., T.C. Ministry of Health Etlik Zubeyde Hanim Women's Health Training and Research Hospital, Gynecology Thesis, Ankara 2017. Objective: The objective of this study was to determine the accuracy of frozen section analysis, incidence of coexistent endometrium cancer and ovarian metastasis in surgically treated patients with endometrial intraepithelial neoplasia (EIN) patients. Patients and method: This retrospective study included patients with EIN who underwent hysterectomy at gynecology and gynecologic oncology clinics of T.C. Ministry of Health Etlik Zubeyde Hanim Women's Health Training and Research Hospital Gynecology between 2013 and 2017. Frozen section results were compared with paraffin section results. Frozen section accuracy, the coexisting endometrial adenocarcinoma rate and ovarian metastasis rate in hysterectomy materials were determined. Results: One hundred twenty two patients were included in the study. 24 patients (19.7%) had invasive endometrial cancer in the final pathology report. While only 1 (0.8%) of the patients had ovarian metastasis, 18 (75%) of the 24 patients were diagnosed intraoperatively. Despite the fact that malignancy did not exist in the frozen study, the outcome was cancer in 3 patients. Conclusion: Patients with EIN had a significant risk of coexisting endometrial cancer. Thus patients diagnosed with EIN should be treated with surgery unless they want to spare their fertility.