Relapsing remitting multipl skleroz hastalarında klinik gidiş ile TOB1 gen polimorfizmi arasındaki ilişkinin araştırılması
Relationship between TOB1 gene polymorphisms and clinical prognosis in relapsing remitting multiple sclerosis patients
- Tez No: 466970
- Danışmanlar: UZMAN MUSA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda transducer of erbb2,1 (TOB1) geninde morfolojik değişimine neden olan polimorfizmlerin Relapsing Remitting Multiple Skleroz (RRMS) hastalarında prognozla ilişkisi yönünden incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Çalışmamıza hastanemiz nöroloji polikliniklerinde en az 5 yıldır Relapsing Remitting MS tanısı ile takipli Genişletilmiş Özürlülük Durum Ölçeği Skoru (EDSS) düşük (0.05). Heterozigot genotip açısından, rs4626 bölgesinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamaktadır ancak hasta gruplarında kontrol grubuna göre yüksek olma eğilimi izlenmiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study we investigated the relationship between single nucleotide polymorphisms in transducer of erbb2,1 (TOB1) gene and clinical prognosis in Relapsing Remitting Multiple Sclerosisis (RRMS). METHODS: 30 RRMS patients with expanded disability status scale score (EDSS) < 3 (mild) and 30 patients with EDSS ≥5 (severe) who are followed up in our neurology outpatient clinics for at least 5 years were included in this study. 30 eligible patients also enrolled as control group. DNA isolation and Polymerase chain Reactions (PCR) were carried out to analyze single nucleotide polymorphisms (SNPs) in two selected markers in coding (rs4626) and regulatory (rs7221352) regions in TOB1 gene.