Tokyo 2013 rehberine göre akut kolesistit olgularımızın değerlendirilmesi
Evaluation of our acute cholecystitis cases according to Tokyo 2013 guideline
  1. Tez No: 466971
  2. Yazar: ATAKAN SAÇLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Akut kolesistit, safra kesesinin genellikle safra taşı ile ilişkili olan akut, inflamatuvar bir hastalığıdır. Acil servise karın ağrısı nedeniyle başvuruların sık sebeplerindendir. Tanı ve tedavisinde ortak bir dil kullanılabilmesi için Tokyo 2013 Rehberi düzenlenmiştir. Bu çalışmanın amacı akut kolesistit tanısıyla tedavi edilen hastaların Tokyo 2013 Rehberi'ne göre derecelendirmesini görmek, hastalara uygulanmış olan tedavi yöntemlerini ve hastaların prognostik özelliklerini incelemekti. MATERYAL-METOD Bu çalışma Temmuz 2015-Aralık 2016 tarihleri arasında İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde TG13'e göre akut kolesistit tanısı konulup tedavi düzenlenen 100 hastanın geriye dönük dosya taraması ile yapılmıştır. TG13'e göre sınıflandırılan hastaların demografik ve prognostik özelliklerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Sınıflandırılma yapıldıktan sonra, hastalara yapılan ameliyatlar kaydedildi; opere olmamış hastaların yatış süreleri ve ek hastalıkları incelenirken, opere edilenlerin preop ve postop yatış süreleri, operasyon yöntemleri, açık ameliyata dönülüp dönülmediği, postop komplikasyon gelişip gelişmediği ve patoloji sonuçları incelendi. BULGULAR Lokal inflamasyon bulgularından Murphy pozitifliği,sağ üst kadran hassasiyeti ve lökositoz belirgin oranda pozitif saptanırken ateş ve CRP yüksekliği hastaların büyük kısmında tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
Introduction Acute cholecystitis is an acute, inflammatory disease of the gallbladder that is usually associated with gallstones. Patients commonly apply to hospital with abdominal pain. The Tokyo 2013 Guideline has been arranged so that a common language can be used in diagnosis and treatment. The aim of this study was to evaluate patients treated with acute cholecystitis according to the TG13, to examine the treatment methods applied and the prognostic characteristics of the patients. Material and methods This study was conducted between July 2015 and December 2016 in İzmir Bozyaka Training and Research Hospital General Surgery Clinic with retrospective file scanning of 100 patients whose acute cholecystitis was diagnosed according to TG13 and treated. Aims to demonstrate the demographic and prognostic characteristics of patients classified according to TG13. After the classification, surgery techniques were recorded; preoperative and postoperative hospital stay, whether postoperative complications were developed and pathology results were examined. Patients were recorded as their co-morbidities. Results Murphy positivity, right upper quadrant tenderness, and leukocytosis were detected positively in local inflammation findings; but fever and CRP elevation were not detected in most of the patients.