2007-2015 yılları arasında gençlik danışmanlık ve sağlık merkezi'ne başvuran ergenlerin demografik ve laboratuvar verilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of demographic and laboratory data of adolescents and administrators of the youth consultancy and health service center between 2007-2015 years
- Tez No: 466988
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA PARILDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
AMAÇ: Yaşamın en önemli temellerinin atıldığı ergenlik dönemi riskli bir dönemdir. Bu dönemde sağlık problemleri zor fark edildiğinden sağlık sistemine başvuru sıklıkları oldukça düşüktür. Bu durum, ergenin sağlık hizmetlerine başvurmasını beklemeden onlara doğru yöntemlerle ve etik kuralları gözeterek yapılandırılacak toplum yönelimli müdahalelerle birinci basamakta ulaşılmasının daha etkin olabileceğini düşündürmektedir. Birey ve toplum sağlığı açısından aynı zamanda bir fırsat dönemi haline getirebilmektedir. Bu çalışmamızdaki amacımız bu fırsat dönemini daha iyi değerlendirebilmek adına özellikle hangi ergenlerde nelere yönlenmemiz gerektiğine bir nevi ışık tutmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız kesitsel ve tanımlayıcı bir çalışmadır. Çalışma evrenini İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Alsancak ÇİDEM/Gençlik Danışmanlık ve Sağlık Hizmet Merkezi'ne veri toplama tarihlerinde başvuran ergenler oluşturmaktadır. Merkez bünyesinde bir aile hekimliği uzmanı, aile hekimliği asistanları, çocuk psikiyatristleri, bir ergen sağlığı psikoloğu ve de bir ergen sağlığı hemşiresi barındırmaktadır. Örneklem seçimi, dahil edilme ve dışlanma kriterlerine göre yapılmış olup sonuçta 1023 ergen çalışmanın örneklem grubunu oluşturmuştur. Ergenlerin yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, ebeveyn mesleği, ebeveyn birlikteliği, kilo durumu, anemi varlığı, tiroid hormon düzeyleri durumu, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu(DEHB) tanısı varlığı, puberteye girme yaşı verileri retrospektif olarak, hasta dosyaları ve hastane bilişim sisteminden taranmıştır. Veriler SPSS 21 veri analiz sistemi ile Ki-kare, Student's, Fisher ve Kruskal Walis testleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışma için etik kurul onayı alınmıştır. BULGULAR: Yaş ortalaması 13,7±1,76 olan 1023 ergenin %49,7'si kadın, %50,3'ü erkek saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF DEMOGRAPHIC AND LABORATORY DATA OF ADOLESCENTS AND ADMINISTRATORS OF THE YOUTH CONSULTANCY AND HEALTH SERVICE CENTER BETWEEN 2007-2015 YEARS AIM: The adolescence period in which the most important bases of life are laid is a risky period. Since health problems are hardly recognized during this period, the frequency of health system visits is very low. This situation suggests that it may be more effective to reach the first step of the society-oriented interventions to be structured by considering the ethical rules and the right methods without waiting for the adolescent to apply to health services. It can also make it an opportunity period for the individual and society at the same time in terms of health. Our aim in this study is to shed some light on which adjectives we should be directed in order to better evaluate this opportunity period. MATERIALS AND METHODS: Our work is cross-sectional and descriptive. The study population is composed of adolescents referenced in the data collection dates of İzmir Tepecik Training and Research Hospital Alsancak ÇİDEM / Youth Counseling and Health Service Center. The center has a family medicine specialist, family medicine assistants, child psychiatrists, an adolescent health psychologist and an adolescent health nurse. Sampling choice was made by randomization, inclusion and exclusion criteria, resulting in a sample group of 1023 adolescent study participants. Age, gender, marital status, educational status, parental occupation, parental status, weight status, presence of anemia, thyroid status, presence of Attention Deficit and Hyperactivity Disorder (ADHD), presence of puberty and age of adolescents were retrospectively screened from patient files and hospital information system. Data were analyzed using the SPSS 21 data analysis system using Chi-square, Student's, Fisher and Kruskal-Wallis tests. Ethics committee approval was obtained for the study. RESULTS: Of the 1023 adolescents with a mean age of 13.7 ± 1.76, 49.7% were female and 50.3% were male.