Konut fiyatlarına etki eden faktörlerin hedonik modelle belirlenmesi: TRA1 alt bölgesi üzerine bir uygulama
Determining factors effecting housing prices with hedonic model: an application on TRA1 sub-sector
  1. Tez No: 486537
  2. Yazar: MERYEM EMRE AYSİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN ÇALMAŞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bireylerin temel haklarından biri olan barınma ihtiyacını karşılayan konut, aynı zamanda güvenli bir yatırım aracı olarak değerlendirilmektedir. Konut sahipliği ise toplumların gelişmişlik seviyelerinin ve bireylerin sosyal çevredeki statülerinin bir göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden konut fiyatlarını etkileyen faktörlerin neler olduğunun bilinmesi son derece önemlidir. Konut, farklı birçok özelliği olan heterojen bir maldır. Konuta ait bu özellikler konutun fiyatını oluşturmaktadır. Bu tezin ana amacı, TRA1 Bölgesi'nde satılık konutlara ait özelliklerin konut fiyatları üzerindeki olası etkilerini detaylı olarak analiz etmektir. Bu amacı gerçekleştirmek üzere web sitelerinde yer alan satılık konut ilanları yatay kesit veri olarak kullanılmış, hedonik fiyat modeli ile çeşitli analizler yapılmıştır. Yapılan analizlerde, fonksiyon biçimi olarak doğrusal model, yarı logaritmik model ve tam logaritmik model kullanılmıştır. Sonuç olarak, TRA1 Bölgesi'nde konut fiyatlarının en önemli belirleyicileri konutun genişliği, oda sayısı ve konutun şehir merkezinde olması olarak tespit edilmiştir. Ayrıca konutun bulunduğu il, otopark, doğu cephe, bulunduğu kat ve banyo sayısı gibi değişkenlerin de konut fiyatlarını pozitif yönde etkilediği gözlemlenmiştir. Bina yaşının ise konut fiyatlarını negatif yönde etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Housing, one of the fundamental rights of individuals, that meets the needs of shelter, is also regarded as a safe investment tool. Housing ownership (ownership of housing) emerges as an indicator of the development level of the societies and as an indicator of the social status of the individuals in their surrounding environment. That is why it is extremely important to know which factors affecting the prices of housing. Housing is a heterogeneous product with many different characteristics. Such properties (features) belonging to the residence constitute the price of the residence. The main objective of this thesis is to analyze the potential effects of residential properties of the houses for sale in the TRA1 region on the housing prices in detail. In order to accomplish this aim, the housing advertisements in the web sites were used as horizontal cross-sectional data and various analyzes were made with the hedonic price model. According to the analysis, the linear model, semi-logarithmic model and full logarithmic model were used as function form. As a result, the width of the residence (m2), the number of rooms and the fact that whether they are located in the city center have been identified as the most important determinants of housing prices in the TRA1 region. In addition, it is also observed that variables such as the province, parking lot within the site, eastern facade, number of floors and bathrooms positively affected the housing prices. It is also determined that the age of the building has impacts on the housing prices in the negative direction.