Kredi kartı sahipliğini etkileyen faktörlerin ekonometrik modellerle tespit edilmesi ve bir uygulama örneği
Determination of factors that effect the ownership of credit cards using econometric models and an application
- Tez No: 87606
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR KILIÇKAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonometri, Banking, Econometrics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
96 ÖZET Bu çalışmanın amacı teknolojik ilerlemenin getirdiği ürünlerden biri olan kredi kartlarının tarihsel gelişimi ve Türkiye'deki yeri hakkında genel bilgilerin yanı sıra, kredi kartı sahipliğini etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Bu amaca uygun olarak kredi kartı hakkındaki genel ve özel bilgiler ilk üç bölümde verilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, kredi kartlarının Dünya'daki ve Türkiye'deki tarihsel gelişimi incelenmiştir. Dünya'daki tarihsel gelişimin incelenmesinde, öncelikle kredi kartlarının doğduğu ülke Amerika Birleşik Devletleri ele alınırken çeşitli Avrupa ülkelerindeki gelişmelerden de kısaca bahsedilmiştir. Sonra ki bölümde kredi kartlarıyla ilgili genel bilgilere yer verilmiştir. Burada kredi kartlarının tanımı yapılmış ve kredi kartlarının sistemin işleyişinin, kredi kartlarının türleri ve kart kullanıma dayanan global ödeme sisteminden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye'de uygulanan kartlı ödemeler sisteminden bahsedilmiş ve bu konuda bir takım istatistik"! bilgilere yer verilmiştir. Ayrıca Türkiye'de kredi kartı çıkaran çeşitli banka ve kredi kuruluşlarındaki uygulamalar incelenerek Bankalar arası Kart Merkezi'nin kuruluş amaçları ve faaliyetleri üzerinde kısaca durulmuştur. Bölüm Dörf deki teorik bilgileri takiben, yapılan anket sonucunda elde edilen yatay kesit verileri, Doğrusal Olasılık Modeli ( DOM ), Logit, Probit analizlerinde kullanılarak kredi kartı sahipliğini etkileyen değişkenler saptanmıştır. Bu üç tahmin tekniği, değişkenlerin kesikli verilerden oluşması nedeniyle tercih edilmiştir. Bununla birlikte modeller karşılaştırılmış ve DOM'un aksine Logit ve Probit model sonuçları birbirine yakın bulunmuştur. Uygulamaya ait sonuçlar sonuçlar başlığı altında verilmiştir. Kredi kartı sahipliğini etkileyen faktörler meslek, net gelir ve eğitim düzeyi olarak saptanmıştır. Konuya ilişkin öneriler son bölümde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
97 ABSTRACT The objective of this paper is to determine the factors that affect the ownership of a credit card. In the first three parts, historical development of credit cards and situation of credit cards were given. In the first part, historical development of credit cards in the world and Turkey has been explored. As the development of credit cards in the world has been explored, prior United States of America where credit cards were born has been focused on and development of credit cards in some European countries have been briefly mentioned. In the second part, general information about credit cards were given. In this part, definition of credit cards and how the system work were given. The type of credit cards and global payment systems depends on credit cards has been mentioned. In the third part, aplications of payment system with the credit cards was mentioned and some statistical informations have been given. In addition, applications of banks and credit companies, given credit cards, have been investigated, the aim and activitiy of the Interbank Credit Center has been briefly emphisized. Following the theoretical information, using the cross sectional data obtained as a result of a public survey Linear Probability, Logit and Probit models have been performed and factors that affect the ownership of a credit card were determined. These three technique, were choosen due to existence of discreate variables in the models. At the same time, models were compared to each other and unlike the Linear Probability Model, Logit and Probit models were founded to give similar results. The results were submitted in the conclusion. Linear Probability, Logit and Probit models have been performed and factors that affect the ovnership of credit card, job, disposable income and education level, were determined. Suggestions related with the result were mentioned at the last part. T.6. YHKSEK06RETIIS NNHjUt