Dekompanse kalp yetmezliği olan hastalarda anemi sıklığı ve aneminin türü
Anemia frequency and anemia type in patients with decompensated heart failure
- Tez No: 467012
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK DEMİRTUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Kardiyoloji, Hematology, Cardiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Dekompanse kalp yetmezliği olan hastalarla iç hastalıkları kliniğimizde sıklıkla karşılaşmaktayız ve tetkiklerinde genelde anemi saptamaktayız. Ancak hastaların yaşlı ve komorbiditelerinin çok olması nedeniyle, aneminin etiyolojisi aydınlatılamayıp, genelde kronik hastalıklarına bağlanmaktadır. Dünya'da en sık saptanan anemi türünün demir eksikliği anemisi olduğu ve intravenöz demir tedavisiyle demir eksikliği olan kalp yetmezlikli hastaların semptomlarının azaldığı bildirilmiştir. Biz bu çalışmamızda, NYHA III–IV ve ACC/AHA evre C-D olup dekompanse kalp yetmezliği bulunan hastalarda anemi sıklığını ve aneminin türünü araştırmayı planlamaktayız. Materyal ve Metod: Hastanemiz İç Hastalıkları Kliniği'nde yatmış olan dekompanse kalp yetmezlikli 100 hastanın sonuçları geriye dönük olarak dosyalarından ve hastanenin elektronik kayıtlarından bakılarak incelendi. 18-90 yaş arası, gebe olmayan, NYHA III–IV ve ACA/AHA evre C-D olan dekompanse kalp yetmezlikli hastaların yaş, cinsiyet, fizik muayene ve sistem sorgulama bulguları, hastaneye yatışından önce kullanmakta olduğu ilaçlar, kalp yetmezliği etiyolojisi, kalp yetmezliğine eşlik eden kronik hastalıkları, ekokardiyografi bulguları (EF, kalp kapak hastalığı, pulmoner arter basıncı), tele (kardiyotorasik indeks, plevral efüzyon) ve eritrosit sayısı (RBC), hemoglobin, hematokrit, MCV, MCH, MCHC, eritrosit dağılım aralığı, trombosit sayısı, demir, demir bağlama kapasitesi, total demir bağlama kapasitesi, transferrin satürasyonu, ferritin, vitamin B12, folat, indirek bilirubin, LDH, retikülosit, düzeltilmiş retikülosit yüzdesi, direkt coombs, haptoglobulin, kreatin ve hastaneye ilk başvurduğunda bakılmış olan sodyum ve hastaların varsa bakılmış olan BNP düzeyleri kaydedildi. KBY olup GFH
Özet (Çeviri)
Purpose: We often encounter with decompensated heart failure patients in our internal medicine clinic, and we usually diagnose anemia in their examination. However, because the elderly and comorbidities of the patients are so numerous, the etiology of the anemia cannot be elucidated and it is linked to chronic diseases. It has been reported that the most common anemia in the world is the anemia of iron deficiency and the symptoms of heart failure patients with iron deficiency by intravenous iron treatment are decreased. In this study, we plan to investigate the frequency of anemia and the type of anemia in NYHA III-IV and ACC/AHA grade C-D patients with decompensated heart failure. Material and Method: The results of 100 patients with decompensated heart failure who were hospitalized at our internal medicine clinic were reviewed retrospectively from the files and the hospital's electronic records. Between 18 and 90 years old, non-pregnant, NYHA III-IV and ACA/AHA grade C-D patients with decompensated heart failure were recorded with respect to age, gender, physical examination and systemic questionnaires, medications used before hospitalization, etiology of heart failure, chronic diseases accompanying by cardiac insufficiency, echocardiographic findings (EF, heart valve disease, pulmonary artery pressure), chest X-ray (cardiothoracic index, pleural effusion) and erythrocyte count (RBC), hemoglobin, hematocrit, MCV, MCH, MCHC, erythrocyte distribution range, thrombocyte count, iron, iron binding capacity, total iron binding capacity, transferrin saturation, ferritin, vitamin B12, folate, indirect bilirubin, LDH, corrected reticulocyte percentages, direct coombs, reticulocyte, haptoglobin, creatinine, sodium when first applied to the hospital and BNP levels (if exist). Patients with chronic renal insufficiency with GFR