Frank belirtili hastalarda metabolik sendrom prevalansı
The prevalence of metabolic syndrome in patients with frank's sign
- Tez No: 467013
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK DEMİRTUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Frank belirtisi kulak lobülünde tragusun karşısında yukarıdan aşağıya, medialden laterale, önden arkaya 45° eğimle uzanan diyagonal kulak memesi cildi kırışıklığıdır. Frank belirtisi yapılan çalışmalarda kardiyovasküler hastalıklar ile ilişkili bulunmuştur. Bu durum dermal ve vasküler elastik liflerin kaybolması ile açıklanmıştır. Bu çalışma Frank belirtili hastalarda metabolik sendrom (MetS) sıklığını saptamak amacı ile yapılmıştır. Materyal ve Metod: Frank belirtili 100 hasta çalışmaya alınmıştır. Uluslararası Diyabet Federasyonu (International Diabetes Foundation (IDF))-2006, Ulusal Kolesterol Eğitim Programı Yetişkin Tedavi Paneli III (National Cholesterol Education Program Adult Treatment Panel III (NCEP-ATP III))-2005 MetS tanı kriterlerine göre MetS sıklığı saptanmıştır. MetS tanısı alanlar ile almayanlar vücut kitle indeksi (VKİ), demografik ve klinik veriler açısından karşılaştırılmıştır. Vücut kitle indeksi kilogram cinsinden vücut ağırlığının, metre cinsinden boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle hesaplanmıştır. Ulusal Sağlık Enstitüsü (The National Institues of Health (NIH))'e göre VKİ; 40 sınıf III obezite (morbid obez) olarak tanımlanmıştır. Hastalar VKİ açısından bu sınıflamaya göre kategorize edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya alınan 100(51 E, 49 K) hastanın yaş ortalaması 47+9,9 yıldır. Ortalama; kan basıncı 124,5/75,8mmHg, bel çevresi 92,9 cm, VKİ 28,5 kg/m2, açlık kan glukozu 125,8 mg/dl, HDL 36,9 mg/dl, trigliserid 151,1 mg/dl'dir. Frank belirtisi 48 hastada tek taraflı, 52 hastada çift taraflıdır. Tek taraflı Frank belirtisi olan hastaların NCEP-ATP III'e göre 23(%53,5)'ünde, IDF'ye göre 22(%55)'sinde MetS saptanmıştır. Çift taraflı Frank belirtisi olan hastaların NCEP-ATP III'e göre 20(%46,5)'sinde, IDF'ye göre 18(%45)'inde MetS vardır. NCEP-ATP III'e göre 43(22 E, 21 K) hastada, IDF'ye göre 40(19 E, 21 K) hastada MetS saptanmıştır. NCEP-ATP III'e göre MetS olan 3(%7) hastanın VKİ normal, 13(%30,2) hastanın kilolu, 23(%53,5) hastanın obez, 4(%9,3) hastanın morbid obez saptanmıştır. IDF'ye göre MetS olan 3(%7,5) hastanın VKİ normal, 10(%25) hastanın kilolu, 23(%57,5) hastanın obez, 4(%10) hastanın morbid obez saptanmıştır. Bel kalça oranı (BKO) (E>1, K>0,8) üst sınırın üzerinde olan 76 hasta vardır. BKO üst sınırın üzerinde olan 37(%86) hastada NCEP-ATP III'e göre, 37(%92,5) hastada IDF'ye göre MetS vardır. Bel çevresi üst sınırın üzerinde 33(%76,7) hastada NCEP-ATP III'e göre (E>102 cm, K>88 cm), 40(%100) hastada IDF'ye göre (E>94, K>80 cm) MetS vardır. NCEP-ATP III'e göre abdominal obezitesi olan 46 hastanın 33(%76,7)'ünde, IDF'ye göre abdominal obezitesi olan 58 hastanın 40(%100)'ında MetS saptanmıştır. Hipertrigliseridemisi olan 38(%65,1)hastada NCEP-ATP III'e göre, 25(%62,5) hastada IDF'ye göre MetS vardır. HDL düşüklüğü olan 16(%37,2) hastada NCEP-ATP III'e göre, 18(%45)hastada IDF'ye göre MetS vardır. Hipertansiyonu olan 32(%74,4) hastada NCEP-ATP III'e göre, 29(%72,5) hastada IDF'ye göre MetS vardır. Açlık kan şekeri >100 mg/dl olan 28(%65,1) hastada NCEP-ATP III'e göre, 26(%65) hastada IDF'ye göre MetS vardır. Antidiyabetik tedavi altında olan 22(%51,2) hastada NCEP-ATP III'e göre, T2DM tanısı olan 23(%57,5) hastada IDF'ye göre MetS saptanmıştır. Sonuç: Frank belirtisi bulunan hastalarda MetS açısından araştırma yapılmasının faydalı olabileceği, çıkılacak bu tetkik ve takip yolunda MetS ile yakından ilişkili olan abdominal obezite, DM, HT, hiperlipidemi, KAH, KVH, İSVH, PAH gibi hastalıklar için erken tanının morbidite ve mortaliteyi önlemek açısından önemli olacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Frank's sign (FS) is a diagonal earlobe crease extending from tragus usually at angle of 45 °to rear edge of the auricula. FS has been suggested a simple marker of cardiovascular disease (CVD). Some studies found a significant association between FS and CVD. It may be due to loss of dermal and vascular elastic fibers. Metabolic syndrome (MetS) is collection of cardiovascular and metabolic risk factors. This study was planned to assess prevalance of MetS in the FS patients. Materials and Methods: A total of 100 patients with Frank's sign were included in the study. MetS frequency was determined according to the International Diabetes Federation (IDF)-2006 and National Cholesterol Education Program Adult Treatment Panel III (NCEP-ATP III)-2005 MetS diagnostic criteria. Body mass index (BMI), demographics and clinical data were compared between the subjects with and without MetS diagnosis. The body mass index is calculated by dividing body weight in kilograms by body length in meters. BMI according to the National Institutes of Health (NIH); 40 class III obesity (morbid obese). Patients were categorized according to this classification in terms of BMI. Results: The mean age of the 100(M51 , W49) patients was 47 + 9.9 years. Average; blood pressure 124,5/75,8 mmHg, waist circumference 92,9 cm, BMI 28,5 kg/m2, fasting blood glucose 125,8 mg/dl, HDL 36,9 mg/dl, triglyceride 151,1 mg/dl. Frank's sign was unilateral in 48 patients and bilateral in 52 patients. Patients with unilateral FS had MetS in 23(53,5%) according to NCEP-ATP III and 22(55%) according to IDF. Patients with bilateral FS had MetS in 20(46,5%) according to NCEP-ATP III and 18(45%) according to IDF. There are MetS in 43(M22, W21) patients according to NCEP-ATP III and 40(M19, W21) patients according to IDF. MetS according to NCEP-ATP III; 3(7%) patients had normal BMI, 13(30,2%) were over weight, 23(53,5%) were obese and 4(9,3%) were morbidly obese. MetS according to IDF; 3(7,5%) patients were found to have normal BMI, 10(25%) were over weight, 23(57,5%) were obese and 4(10%) were morbidly obese. There are 76 patients with waist to hip ratio (WHR) (M>1, W>0.8) above the upper limit. According to NCEP-ATP III; 37(86%) patients above the WHR upper limit had MetS. According to IDF; 37(92,5%) patients above the WHR upper limit had MetS. There are MetS in 33(76,7%) patients above the waist circumference upper limit according to NCEP-ATP III criteria (M>102 cm, W>88 cm). There are MetS in 40(100%) patients above the waist circumference upper limit according to IDF criteria (M>94, W>80 cm). There are 46 patients with abdominal obesity according to NCEP-ATP III and 33(76,7%) of them had MetS. There are 58 patients with abdominal obesity accordingto IDF and 40(100%) of them had MetS. There are 38 (65,1%) patients with hypertriglyceridemia had MetS according to NCEP-ATP III criteria. There are 25(62,5%) patients with hypertriglyceridemia had MetS according to IDF criteria. MetS was detected in 18(45%) patients with low HDL according to IDF. MetS was detected in 16(37,2%) patients with low HDL according to NCEP-ATP III. Thirty two(74,4%) patients with hypertension had MetS according to NCEP-ATP III criteria, and 29(72,5%) patients with hypertension had MetS according to IDF criteria. The number of patients with metabolic syndrome of fasting blood glucose >100 mg/dl was 28(65,1%) according to NCEP-ATP III and 26(65%) according to IDF. Twenty two (51,2%) patients undergoing antidiabetic therapy had MetS according to IDF. There were 23(57,5%) patients with T2DM according to NCEP-ATP III criteria. Conclusion: Early diagnosis of diseases such as abdominal obesity, diabetes mellitus, hypertension, hyperlipidemia, CVD, ischemic cerebrovascular disease and peripheral artery disease, which are closely related to MetS in this investigation and follow-up, may be beneficial for MetS research in patients with Frank's sign, in order to prevent morbidity and mortality it has been achieved.