Kliniğimizde takip edilen selülit vakalarının sosyodemografik ve klinik özelliklerinin incelenmesi
Evaluation of the sociodemographic and clinical characteristics of cellulite cases followed in our clinic
- Tez No: 467015
- Danışmanlar: UZMAN NURAY UZUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
AMAÇ: Selülit yüksek morbiditeyle seyredebilen ve yüksek maliyete sebep olan enfeksiyon hastalıklarından biridir. Bu çalışma ile selülit tanısıyla kliniğimizce izlenen hastaların epidemiyolojik özellikleri, klinik ve laboratuvar bulguları, hastanede yatış süreleri ve tedavi rejimlerinin incelenmesi ve lokal verilerimizle litaratürün kıyaslanması amaçlanmıştır. MATERYAL-METOD: Çalışma Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği'nde retrospektif olarak gerçekleştirildi. 1 Ocak- 31 Aralık 2016 tarihleri arasında poliklinikten izlenen ve yatarak takip edilen akut selülit/erizipel olguları incelendi. Çalışmaya 18 yaş ve üstü erişkinler dahil edildi. Selülit tanısı konulan hastaların tanısı; etkilenen bölgede sınırları belli olmayan eritem, ödem, sıcaklık artışı, hassasiyet ve/veya üşüme-titreme, ateş varlığı ile klinik olarak konulmuştu. Veriler gözlem formlarından ve hastane kayıtlarından elde edildi. İstatistiksel analiz için SPSS 15.0 for Windows programı kullanıldı. BULGULAR: Bu çalışmaya alınan 120 selülit olgusunun 80'ini poliklinik, 40'ını servis takibindeki hastalar oluşturmaktaydı. Hastaların 67'si erkek, 53'ü kadındı. Yaş ortalaması 56,4±15,7 (yaş aralığı 18-87) bulundu. Cinsiyetlere göre; kadın yaş ortalaması 60,5, erkek yaş ortalaması 53,2 bulundu. Her iki cinste de en fazla olgunun görüldüğü yaş aralığının 61-70 yaş arası olduğu saptandı. Olguların %31,6'sı yaz aylarında izlendi, en sık başvuru ağustos ayındaydı. Hastaların %100'ünde ciltte kızarıklık ve ödem, %96,7'sinde ısı artışı, %80'inde ağrı, %16,7'sinde bulantı-kusma, %15'inde ateş yüksekliği şikayeti vardı. Predispozan faktör olarak 77 olguda tinea pedis, 70 olguda D vitamini eksikliği, 63 olguda obezite ve 57 olguda onikomikoz görüldü. Hastaların 76 (%63,3)'sı ilk kez selülit geçiriyorken, 44(%36,4)'ünün daha önce selülit geçirme öyküsü vardı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Cellulite is one of the infectious diseases that can be controlled with high morbidity and cause high malaria. In this study, epidemiological characteristics, clinical and laboratory findings, hospital stay and treatment regimens of patients who have been diagnosed as cellulitis in our clinic and to compare liters with our local data. METHODS: The study was carried out retrospectively in Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital Infection Diseases and Clinical Microbiology Clinic. Cellulitis/erysipelas cases followed by inpatient and outpatient clinic were examined between 1 January and 31 December 2016. Adults aged 18 years and over were included in the study. Cellulitis diagnosis; the affected area was clinically presented with unspecified erythema, edema, temperature elevation, tenderness and / or chills, fever. The data were obtained from observation forms and hospital records. SPSS 15.0 for Windows program was used for statistical analysis. RESULTS: Of the 120 cellulitis cases that were taken into this study, 80 patients were outpatients and 40 patients followed in the hospital. 67 of the patients were male and 53 were female. The mean age 56.4 ± 15.7 (age range 18-87) were found. According to sexes; the mean age of women was 60.5, and the mean age of men was 53.2. The age at which the largest number of cases were seen was between the ages of 61-70. 31,6% of the cases were observed in summer, the most frequent admission was in August. There were redness and edema in 100% of the patients, heat increase in 96.7%, pain in 80%, nausea-vomiting in 16.7% and fever in 15%. Tinea pedis was found as a predisposing factor in 77 cases, vitamin D deficiency in 70 cases, obesity in 63 cases and onychomycosis in 57 cases. Of the patients 76 (63.3%) had cellulitis for the first time and 44 (36.4%) had previous cellulitis.