Adneksiyal kitlelerin benign/malign/borderline ayrımında preoperatif ca125 değeri ile birlikte nötrofil-lenfosit oranı platelet-lenfosit oranı ve mpv değerinin kullanımı
- Tez No: 467014
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZHAN GÜNENC
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş: Jinekolojik kanserlerin %23'ü over orjinli olup, kadın üreme organı kanseri kaynaklı ölümlerin %47'si over kanserleri nedeniyledir. Dünyada her yıl 204.000 kadın tanı almakta ve 125.000'i yaşamını kaybetmektedir. Over kanseri geç yaşta saptandığında sık olarak ileri evrededir ve 65 yaş üzeri over kanseri hastası kadınlarda beklenen 5 yıllık yaşam olasılığı daha genç hastalarınkine oranla %50 daha az olmaktadır. Over kanserinin etyolojisi veya risk faktörleri konusundaki bilgiler oldukça sınırlıdır. Bununla birlikte evlenme ve çocuk doğurmuş olma, oral kontraseptif kullanma ve yapay menopozun koruyucu rol oynadığı bilinmektedir. Over kanseri taramasında iyi, güvenli, non-invaziv altın standart bir test mevcut değildir. Over kanseri tarama yöntemleri arasında; pelvik muayene, tümör belirteçleri (CA-125 ve diğer markerlar), ovarian kanser semptom indeksi, proteomikler, pelvik ultrasonografi ve multimodal tarama sayılabilir. Amaç: Adneksiyal kitle nedeni ile hastanemizde operasyona alınan hastalarda benign/malign/borderline ayrımını yapabilmek için CA-125 değeri ile birlikte nötrofil/lenfosit oranı, platelet/lenfosit oranı ve MPV değerlerinin retrospektif olarak incelenmesi ve sonuçlarının sunulması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne adneksiyal kitle nedeni ile yatıp opere edilen hastaların patoloji sonuçları, laboratuar parametreleri ve sosyodemografik özellikleri retrospektif olarak analiz edilmiştir. Çalışmaya 1 Ocak 2010 ile 10 Nisan 2016 tarihleri arasında Kliniğimize yatan 290 hasta dahil edilmiştir ve herhangi bir yaş sınırlaması yapılmamıştır. Patolojik tanısı benign olan 184 hasta (basit kist, matür kistik teratom, seröz kistadenom, müsinöz kistadenom, kistadenofibroma…vb) grup I olarak, endometrioması olan 42 hasta grup II olarak, malign kitlesi olan 47 hasta grup III olarak, borderline kitlesi olan 17 hasta grup IV olarak tanımlandı. Bu hastalarda preoperatif CA125 değeri ile birlikte nötrofil sayısı, lenfosit sayısı, NLR, trombosit sayısı, PLR, mean platelet volüm (MPV) gibi preoperatif tam kan sayımı parametreleri kaydedildi ve yukarıda belirtilen dört grubun her biri için değerlendirildi. Daha sonra hastalar malignite varlığı ve yokluğuna göre CA125 ve CBC parametreleri açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan olguların parametreleri değerlendirildiğinde; CA125 değerinin sensitivitesi %76, spesifitesi %81 olarak bulunmuştur. NLR değerinin sensitivitesi %69, spesifitesi %70 olarak bulunmuştur. PLR değerinin ise sensitivitesi %67, spesifitesi %74 olarak bulunmuştur. Malign tümörler ile diğer gruplar arasında değişkenler açısından anlamlı farklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction: 23% of gynecologic cancers are over-born and 47% of cancer-induced deaths from female reproductive organs are caused by over-cancers. Every year in the world, 204,000 women get diagnosed and 125,000 lose their lives. Over-cancer is often progressive when detected at a late age, and the expected 5-year survival rate for women over-65 years of age is 50% less than younger patients. The information on the etiology or risk factors of over cancer is very limited. However, it is known that marriage and childbirth, oral contraceptive use and artificial menopause play a protective role. A good, safe, non-invasive gold standard test for over-cancer screening is not available. Over cancer screening methods include; pelvic examination, tumor markers (CA-125 and other markers), ovarian cancer symptom index, proteomics, pelvic ultrasonography and multimodal screening. Objective: It is aimed to retrospectively evaluate the neutrophil / lymphocyte ratio, platelet / lymphocyte ratio and MPV values with the CA-125 value in order to distinguish between benign / malign / borderline in patients undergoing surgery for adnexal mass. Materials and Methods: Pathology results, laboratory parameters and sociodemographic characteristics of patients who were operated at Konya Training and Research Hospital Obstetrics and Gynecology Clinic with adnexal mass were retrospectively analyzed. Between January 1, 2010 and April 10, 2016, 290 patients admitted to our clinic were included in the study and no age restriction was performed. 184 patients with benign pathological diagnosis (simple cysts, mature cystic teratomas, serous cystadenomas, mucinous cystadenomas, cystadenofibromas ...etc ) were group I, 42 patients with endometriosis were group II, 47 patients with malignant mass were group III, 17 patients with borderline mass Group IV. In these patients, preoperative blood count parameters such as neutrophil count, lymphocyte count, NLR, platelet count, PLR, mean platelet volume (MPV) were recorded with preoperative CA125 values and evaluated for each of the above four groups. Then the patients were compared according to CA125 and CBC parameters according to the presence and absence of malignancy. Results: When the parameters of the cases taken into the study are evaluated; the sensitivity of CA 125 value was found to be %76 and specificity of CA125 value was found to be 81%. Sensitivity of NLR value was 69% and specificity was 70%. Sensitivity of PLR value was 67% and specificity was 74%. Significant differences were found between malignant tumors and other groups.