Bir eğitim aile sağlığı merkezine kayıtlı bilişsel bozukluğu olmayan 65 yaş ve üzeri bireylerde sağlık okuryazarlığı durumunun belirlenmesi
Determination of the status of health literacy in individuals 65 years and older without cognitive disorder
- Tez No: 467017
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda hastanemize bağlı Bağlaraltı Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'nde kayıtlı 65 yaş ve üzeri bireylerin, sağlık okuryazarlığı ve bilişsel fonksiyon durumlarını ve bunlar arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Yöntem: Araştırma Eylül 2016 - Şubat 2017 tarihleri arasında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bağlaraltı Eğitim Aile Sağlığı Merkezin de 65 yaş ve üstü bireylerde gerçekleştirildi. Katılımcılara Sağlık Okuryazarlığı Anketi – Avrupa Birliği (SOYA-AB) ölçeği ve Mini Mental Test uygulandı. Bulgular: Çalışma örnekleminde 65 yaş üzeri nüfusta sağlık okuryazarlığı kişilerin %85,1'inde“sorunlu veya yetersiz”bulunmuştur. Sağlık Okuryazarlığı konularından sağlık hizmetlerinden yararlanma %63,5 oranında, hastalıktan korunma %86,9 oranında ve sağlığın iyileştirilmesi %87,6 oranında 'sorunlu-yetersiz' olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate the health literacy and cognitive function status of 65 years old and over and who were registered at the Bağlaraltı Educational Family Health Center of our hospital and we also aimed to examine the relationship between them. Materials (Patients) and Methods: The study was conducted between September 2016 and February 2017 in Bursa Yuksek Ihtisas Training and Research Hospital Bağlaraltı Educational Family Health Center in individuals aged 65 years and over. Participants were asked to fill the Health Literacy Questionnaire - European Union (HLQ-EU) scale and the Mini Mental Test. Results: In the study sample, 85.1% of health literacy were found to be“problematic or inadequate”. Among the issues of Health Literacy, use of health care facilities was 'problematic-inadequate' in 63.5%, of the cases and prevention of diseases was also 'problematic-inadequate' in 86.9% of the cases, and health promotion was 'problematicinadequate' in 87.6% of the cases.