Kistik fibrozisli hastalarımızın demografik, klinik ve laboratuar özelliklerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of demographic, clinical and laboratory properties of CYST fibrozylic diseases
  1. Tez No: 467023
  2. Yazar: SEVİLAY ARHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SANİYE GİRİT KANMIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve amaç: Kistik fibrozis beyaz ırkta en sık gözlenen otozomal resesif özellik gösteren kalıtımsal bir hastalıktır. Bu hastalık Kistik Fibrozis Transmembran Regulator (KFTR) genindeki mutasyonlara bağlı olarak gelişir. Hastalığın tanı yaşı ve mutasyonlardaki dağılım oranları değişik ülke ve bölgelere göre farklılık göstermektedir. Gereç ve yöntemler: Bu çalışmamızda hastanemiz Çocuk Göğüs Hastalıkları polikliniğinde 2013-2017 yılları arasında Kistik Fibrozis Hastalığı tanısı ile takip edilen 32 hastanın dosyasıretrospektif olarak incelenerek demografik, klinik ve laboratuar özellikleri değerlendirildi. Bulgular:Çalışma grubunu oluşturan 32 olgunun ( 12 kız, 20 erkek) erkek/kız oranı 1,66 olarak bulundu. Tanı yaşı ortalaması 3,16±4,59 yıl, olguların ter testi ortalaması 72,34 olarak bulundu. Elastaz düzeyi ile pankreatik yetmezlik arasındaki ilişki incelendiğinde olguların %37 ağır pankreatik yetmezlik mevcut olup bunlarda ileri derece elastaz düzeyi düşüklüğü (
Özet (Çeviri)
Aim: Cystic fibrosis is a hereditary disease with the most common autosomal recessive pattern in white rickets. This disease develops due to mutations in the Cystic Fibrosis Transmembrane Regulator (CFTR) gene. The distribution ratios of the disease in diagnosis age and mutation differs according to different countries and regions Materials and Methods:In this study, the files of 32 patients who were diagnosed with Cystic Fibrosis Disease between 2013 and 2017 were evaluated retrospectively and demographic, clinical and laboratory characteristics were evaluated in our Pediatric Chest Diseases Polyclinic. Results: With the newborn screening program, it is estimated that the age of diagnosis of the disease will decrease, the quality of life and the time span of the disease. Patients with better growth development have higher lung function tests. Patients with homozygous mutation have more pancreatic insufficiency. However, it is necessary to establish KF centers to provide multidisciplinary follow-up of these patients. We think that the spread of CF centers will decrease the morbidity and mortality of the disease. Conclusions:The male / female ratio of the 32 cases (12 girls, 20 boys) constituting the study group was found to be 1.66. The mean age of diagnosis was 3.16 ± 4.59 years, and the average sweat test was 72.34. When the relationship between elastase level and pancreatic insufficiency was examined, 37% of the cases had severe pancreatic insufficiency and the degree of severe elastase was low (