Akut koroner sendrom hastalarında tikagrelor veya klopidogrelin atriyum fibrilasyonu gelişimindeki elektro-ekokardiyografik öngördürücüler üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of electro-echocardiographic predictors of atrial fibrillation in patients with acute coronary syndrome using ticagrelor or clopidogrel
- Tez No: 467022
- Danışmanlar: UZMAN HAMZA SUNMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Atriyum fibrilasyonu(AF) akut koroner sendromlara(AKS) sıklıkla eşlik edebilen ve AKS hastalarında artmış morbidite ve mortalite ile ilişkili bir aritmidir. Literatürde AKS de AF insidansını arttıran komorbiditeler ve klinik parametreler tanımlanmıştır. Biz bu çalışmada antiagregan tedavi tipinin elektrokardiyografik ve ekokardiyografik AF öngördürücüleri üzerine etkilerini incelemeyi amaçladık. Çalışmaya Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği'nde takip edilen 831 AKS'li hasta dahil edilmiştir. Hastaların bazal demografik özellikleri, laboratuvar, elektrokardiyografi(EKO) ve ekokardiyografi(EKO) verileri kaydedilmiş olup, 381 hastanın ayrıntılı EKO verilerine ulaşılmıştır. Hastalar aldıkları tedaviye göre tikagrelor(n=410) ve klopidogrel(n=421) gruplarına ayrıldı. Hastaların bazal demografik bilgi ve laboratuar değerlerinde AKS tipi ve 24. Saat Troponin değeri haricinde gruplar arasında anlamlı farklılık izlenmedi. Tikagrelor ve klopidogrel grupları arasında P dalgası dispersiyonu (PDD) için istatiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı.(40.98±12 msn vs. 40.06±12 msn, p=0.304) Ayrıntılı EKO kayıtları olan hastalar arasında ise interatriyal elektromekanik disosiasyon (EMD) süreleri arasında da anlamlı bir farklılık izlenmedi. (24.1±3 msn vs. 24.4±3 msn, p=0.279) Sonuç olarak çalışmamızda AKS hastalarında tikagrelor ve klopidogrel grupları arasında PDD, interatriyal ve intraatriyal EMD süreleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Atrial fibrillation (AF) is an arrhythmia could be seen with acute coronary syndromes (ACS) frequently and associated with increased morbidity and mortality in ACS patients. Comorbidities and clinical parameters that increase the incidence of AF in ACS have been described in the literature. In this study, we aimed to investigate the effects of antiplatelet therapy on electrocardiographic and echocardiographic AF predictors. The study included 831 patients with ACS who were followed up at the Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazit Training and Research Hospital Cardiology Clinic. Baseline demographic characteristics, laboratory, electrocardiography (ECG) and echocardiography (ECHO) data of the patients were recorded and detailed ECHO data of 381 patients were obtained. Patients were divided into ticagrelor (n = 410) and clopidogrel (n = 421) groups according to the treatment they received. There was no significant difference between the groups in terms of baseline demographic information and laboratory values except for ACS type and 24th hour troponin value. There was no statistically significant difference in P wave dispersion (PDD) between ticagrelor and clopidogrel groups. (40.98±12 ms vs. 40.06±12 ms, p=0.304) There was no significant difference in interatrial electromechanical dissociation (EMD) durations among patients with detailed ECHO records. (24.1±3 ms vs. 24.4±3 ms, p=0.279) In conclusion, our study did not show a statistically significant difference between PDD, interatrial and intraatrial EMD durations between the groups of ticagrelor and clopidogrel in patients with ACS.